DTP Tunceli yöneticileri serbest bırakıldı

DTP Tunceli yöneticileri serbest bırakıldı

Tunceli Emniyet Müdürlüğü’nün Demokratik Toplum Partisi (DTP) İl Örgütü’ne yaptığı baskının ardından gözaltına alınan ve aralarında DTP İl Başkanı Özgür Söylemez’in de bulunduğu 12 kişiden 11 kişi Cumhuriyet Savcılığı’nda ifadeleri alındıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
DTP üyesi Ercan Kocamış ise sahte kimlik bulundurmaktan tutuklanarak Tunceli Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

Önceki gün DTP Tunceli İl Başkanı Özgür Söylemez’in de aralarında bulunduğu 12 kişi Tunceli Emniyet Müdürlüğü tarafından gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınan 12 kişi bu sabah saatlerinde savcılığa çıkarıldı. Savcılıkta ifadesi alınan DTP İl Başkanı Özgür Söylemez’in de aralarında bulunduğu 11 kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken Ercan Kocamış adlı DTP çalışanı çıkarıldığı Asliye Ceza Mahkemesi’nce Şahen Kerem adına düzenlenmiş sahte kimlik bulundurmaktan tutuklanarak Tunceli Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

Öte yandan 12 Şubat tarihinde Adana’da yakalanan PKK Kongra Gel Terör örgütü üyesi Ahmet Yalçın’ın ifadeleri doğrultusunda, Tunceli Merkez ve Pertek İlçesi’nde 7 kişi terör örgütüne yardım ve yataklık ettiği iddiasıyla gözaltına alındı.

Tunceli Valiliği tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, 12 Şubat tarihinde Adana’da yakalanan PKK Kongra Gel terör örgütü üyesi Ahmet Yalçın’ın ifadeleri doğrultusunda örgüte yardım ve yataklık yaptıkları iddiasıyla Tunceli Merkez Geyiksuyu Köyü’nde 5 ve Pertek İlçesi’nde de 2 kişinin emniyet ve jandarmanın ortak operasyonu sonucu gözaltına alındığı belirtildi.

Açıklamada, söz konusu kişilerin Tunceli Emniyet Müdürlüğü’ndeki sorgularının sürdüğü bildirildi.

Malatya’da 3 kişi ayrıca 14.03.2006 günü “Dersim Temel Haklar ve Özgürlükler Derneğinde” yapılan arama neticesinde, dernekte yapılan aramayı protesto etmek amacıyla ‘Güvenlik Kuvvetlerine, araçlarına ve çevrede bulunan işyerlerine taşlı-sopalı saldırılarda bulundukları’ iddiasıyla haklarında Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yakalama kararı bulunan Özcan Dutağacı, Ali Demir ile C.D isimli 3 kişi Malatya ilinde yakalanarak Tunceli Emniyet Müdürlüğü’ne getirildi.