DTP Yaşar Kemal’i savundu

Demokratik Toplum Partisi (DTP) İstanbul İl Başkanı Doğan Erbaş, yazar Yaşar Kemal'in Kürtlerle ilgili sözleri nedeniyle eleştirilmesine tepki gösterdi.

Erbaş ayrıca Türkiye’de barış ortamı oluşturmak amacıyla 2 Şubat 2007 tarihinde gençlik şöleni düzenleyeceklerini de söyledi.

DTP İstanbul İl Başkanı Erbaş, partisinin İl Başkanlığı’nda düzenleği toplantıda Ankara’da düzenlenen ve Yazar Yaşar Kemal’in de katıldığı konferansla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kemal’in Kürtler ile ilgili önerilerinin dikkate alınması gerektiğini iddia eden Erbaş, Kemal’i toplum önünde büyük bir yazar olarak gördüklerini söyledi. Erbaş, “Yaşar kemal’in konferansta söylediği sözler nedeniyle karalanmasını üzüntü ile karşıladık. Yaşar Kemal, toplumun büyük bir yazarı ve vicdanıdır. Onun görüşlerini kamuoyunun uyması gereken bir öneri olarak görmesi gerektiğini düşünüyoruz,” ifadelerini kullandı.

Erbaş, 4 Şubat 2007 tarihinde Abdi İpekçi Spor Salonu’nda “Gelecek Barıştadır” isimli bir şölen yapacaklarını anlatarak, barış ortamına katkıda bulunmak için toplanacaklarını söyledi.