DTP’den Diyarbakır il başkanına destek

DTP'li İl Başkanı Hilmi Aydoğdu'nun halkı tahrik etmek suçundan tutuklanmasının ardından, DTP yayınladığı bir açıklama ile Aydoğdu'na destek verdi.

Dün, “Kerkük’e müdahaleyi Diyarbakır’a müdahale sayarız” ifadesini kullanan DTP Diyarbakır İl Başkanı Aydoğdu’nun “halkın bir kesimini, diğeri alehine tahrik etmek” suçundan tutuklanmasının ardından DTP yayınladığı bir açıklama ile Aydoğdu’nun söylemlerinin arkasında durdu.

DTP’den yapılan açıklamada, “Partimiz, Kerkük’ün geleceğine, orada yaşayan halkların karar verebileceğini, komşu ülkelerin de bu karara saygı göstermesi gerektiğini düşünmekte ve Kerkük’e askeri bir müdahale yapılmasına karşı çıkmaktadır. Böyle bir askeri müdahalenin Türkiye’de yaşayan Kürtleri de rahatsız edeceği ve yeni gerginliklere yol açacağı açıktır. Diyarbakır İl Başkanımız da bu yöndeki kaygılarını dile getirmiştir.” denildi.

DTP’nin açıklamasında, “Seçim sürecine girdiğimiz bir dönemde siyasi faaliyetlerimizi ve ifade özgürlüğünü engellemeye dönük bu tür hukuk dışı uygulamaları şiddetle kınıyor, demokratik kamuoyunu duyarlılığa davet ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.