DTP’den Erdoğan’a sert yanıt geldi.

Başbakan Erdoğan"ın dün seçim meydanlarında “DTP ile MHP birlikte Meclise girdiklerinde "vuruşma" olur, hizmet üretilmez” şeklindeki açıklamalarına DTP"den sert yanıt geldi.

Başbakan”ın bu ifadelerini anti demokratik ve talihsiz ifadeler olarak niteleyen DTP Eşbaşkan Yardımcısı Sibel Öz, bu tür ifadelerin daha şimdiden Meclis”i bir gerginlik nedeni olarak gösterme çabalarına karşı çıktı.

“VURUŞMA KEHANETİ BOŞUNA!..

Yaptığı yazılı açıklamada mevcut Meclis”te MHP”nin de DTP”nin de bulunmadığını hatırlatan Öz, “Sayın Başbakan”a bu süre içinde ülkenin hangi sorununu çözdüğünü sormak durumundayız. Geçen dönemde tek başına iktidar olan bir partinin lideri olmasına rağmen, bugüne dek başarısızlığını sürekli başka yerleri işaret ederek izah etmeye çalışmıştır. Bu tavrıyla Başbakan”ın kendisi gerginlik kaynağı durumundadır. Kendisini bizim yerimize koyarak “MHP”yle vuruşacaklar” kehanetinde bulunmaktadır” görüşünü dile getirdi. Başbakan”ın bu sözlerinin politik öngörü değil toplumu sahte istikrar vaadleriyle uyutma çabası olarak niteleyen DTP Eşbaşkan Yardımcısı Öz, yüzde 10 barajına rağmen Bin Umut bağımsız adaylarının Meclis”e girişiyle bu çabaların anlamsız hale geleceğini kaydetti.

“Korkularının nedeni artık mevcut statükoyu koruyamayacak olmalarıdır” diyen Sibel Öz, DTP”lilerin sesini boğmak isteyenlere uyardığını kaydetti. Öz, “Bu hesapları yapanları uyarıyoruz; milyonlarca insanın oylarıyla seçilen insanların seslerini boğmaya kalkanlar yarın bunun vebali altında kalırlar” dedi.

ÇOK SESLİ MUHALEFET VE ÇÖZÜM VAADİ

DTP”nin yer aldığı Meclis”in nasıl bir Meclis olacağı konusundaki soru işaretlerine de açıklama getiren Sibel Öz, şu değerlendirmeyi yaptı: “Bugüne dek tek sesli ve gerçek bir halk muhalefetinden yoksun olan Meclis, Bin Umut bağımsız adaylarıyla halkın taleplerinin duyulacağı ve çözüm olanaklarının tartışılacağı gerçek bir Meclis olacaktır. Herkesin biraz rahatının bozulacağı doğrudur. Sokaklara inmedikleri için duymadıkları ya da duymazdan, bilmezden geldikleri halkın sorunlarını, yüreklerini avuçlarına alarak seslendirenler artık Meclis”te olacaklardır. Bizim çatışma ve kavga kültürüne karşı, duruşumuz bilinmektedir. Halkımıza karşı, tüm Türkiye toplumuna karşı sorumluluklarımızın bilincindeyiz. Meclis”e koltuk ya da iktidar hesabı yaparak değil, halkımızın sorunlarını çözmek için bir zemin oluşturmak, toplumsal diyalog zeminini örmek için gidiyoruz. Bizim hedefimiz Türkiye halklarının aydınlık geleceği ve kardeşliği için çalışmaktır. Başbakanı kendi kehanetleriyle baş başa bırakıyoruz.”