DTP’li Baydemir İsrail’e gitti

Yurtdışı gezileriyle de ön plana çıkan ve geçen yıl Şubat ayında ABD'ye giden Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, şimdi ABD'nin müttefiki İsrail'e gitti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir İsrail Belediyeler Birliği tarafından 30 Ocak-1 Şubat tarihleri arasında Eilat kentinde düzenlenecek olan “Uluslararası Turizm, Uluslararası İlişkiler ve Barış Girişimleri Konferansı”na katılmak üzere İsrail’e hareket etti.

Eilat’ta İsrail ve Filistin Belediyeler Birliği Başkanlarıyla bir araya gelecek olan Başkan Baydemir, İsrail programını tamamladıktan sonra Eriha Belediyesini ziyaret etmek üzere Filistin’e geçecek.

Başkan Baydemir, Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Birliği (UCLG) Kent Diplomasisi Komitesi Başkan Yardımcısı olarak İsrail ve Filistin’de Kent Diplomasisi Komitesi’nin temel çalışma alanı olan “çatışmaların kentler arası diyalog ile çözülmesi” çerçevesinde İsrail ve Filistinli yetkililer ile görüşmelerde bulunacak.

Baydemir’in gezisinin bir başka amacı da Güneydoğu Anadolu Bölgesi Belediyeler Birliği (GABB) ile İsrail ve Filistin Belediye Birlikleri arasındaki ilişkileri güçlendirmek olacak.

Sık sık Avrupa ülkelerine ziyaret gerçekleştiren Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir, en son İngiltere ve Avusturya’ya gitmişti. Başkan Baydemir, Avrupa ülkeleri dışında Amerika Birleşik Devletleri ve Çin ziyaretlerini de gerçekleştirdi.

DTP’li Baydemir’in 5 Şubat 2006 tarihinde başlayan 12 günlük ABD ziyareti Ankara ile krize neden olmuştu.