DTP’li belediye başkanına AKP’li avukat

"Görevini kötüye kullanmaktan" hakim karşısına çıkan Demokratik Toplum Partisi (DTP)'li belediye başkanını AK Parti Merkez İlçe Başkan Yardımcısı avukat savundu.

Diyarbakır İlk Kademe Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, 21 Kasım 2004 tarihinde Mardin’in Kızıltepe İlçesi’nde terörist olduğu sanılarak öldürülen 13 yaşındaki Uğur Kaymaz anısına anıt yaptırdığı için hakkında “Görevini kötüye kullandığı” gerekçesiyle dava açıldı. Davanın ilk duruşması bugün Diyarbakır 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Sur Belediye Başkanı Demirbaş’ı Diyarbakır Barosu’ndan 10 avukat savundu. Demokratik Toplum Partili Başkan Demirbaş’ı savunan avukatlar arasında Diyarbakır AK Parti Merkez İlçe Başkan Yardımcısı Muhammed Akar’ın olması dikkat çekti.

Avukat Akar, “İnsan haklarını savunduğu için mağdur olan her kimse olursa olursun ve hangi düşünceye sahip olursa olsun avukat olarak onu savurum” dedi.

YARGILAMA DURDURULDU

Sanık avukatları davanın açılma usulüne itiraz etti. Mudafi avukatlar “Müvvekilimiz hakkında 4483 Sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkındaki Kanun’un 3’üncü maddesinin “İlçelerdeki belde belediye başkanları ve belde belediye meclisi üyeleri hakkında kaymakam, merkez ilçelerdeki belde belediye başkanları ve belde belediye meclisi üyeleri hakkında bulundukları ilin valisi soruşturma izni verir.” (İ) bendine göre soruşturma açıldı. Ancak müvvekilimiz hakkında aynı maddenin (H) bendindeki “Büyükşehir belediye başkanları, il ve ilçe belediye başkanları; büyükşehir, il ve ilçe belediye meclisi üyeleri ile il genel meclisi üyeleri hakkında İçişleri Bakanılığı’nın soruşturma izni vermesi gerekir. Bu nedenle usule ilişkin itirazımız var” şeklinde savunma yaptı.

İddia makamı da “Sanığın suç tarihinde Diyarbakır Merkez ilçe Sur Belediye Başkanı olarak görev yaptığı, sanık hakkında görevini kötüye kullanma suretiyle Diyarbakır Valiliği tarafından soruşturma izni verildiği, 4483 sayılı yasanın 3’üncü maddesinin H fıkrasına göre soruşturma izninin İçişleri Bakanlığı’nın soruşturma izni vermesi” gerektiğini söyleyerek soruşturmanın usule aykırı olduğunu belirtti.

Mahkeme Başkanı Hakim Halil İbrahim Çelebi de sanığın müdafilerin talep ve iddia makamının mütalaası doğrultusunda yargılama için soruşturma iznini İçişleri Bakanlığı tarafından verilmesi gerektiğini kayderek mahkemeyi durdurma kararı aldı.

Gerekli yargılama kararının alınması için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın İçişleri Bakanlığı’na yazı yazması istendi.

‘ÇOCUKLARI SAVUNMAK SUÇ DEĞİL’

Duruşma çıkışında bir açıklama yapan Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, bugünkü yargılamanin idarenin usuli hatalar yaparak keyfi bir şekilde soruşturma açtığını ortaya koyduğunu vurguladı.

Başkan Demirbaş, davanın açılmasının kendilerini üzdüğünü belirterek “Orta bir suç unsur olduğuna inanıyorum. Çocukları savunmanın, korumanın ve onların yaşamalarını istemenin bir suç olduğunu düşünmüyorum. Diliyorum ki Türkiye yargı bunu görecektir. Bugün yargı idarenin yaptığı hatayı görmüştür. Ben hukukun üstünlüğünün geçerli olcağını düşünüyorum” sözlerini kaydetti.