DTP’li Kaplan’dan Büyükanıt’a ağır yanıt

'Mahkeme kararı olmadan yapılan suçlama iftira, suçlayan da müfteridir.'

DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Meclis’in üyelerinin bir hukuk devletinde haklarında kesinleşmiş mahkeme kararı olmadıkça hiçbir şekilde suçlanamayacaklarını belirterek, “Suçlandıkları takdirde bu suçlamalar iftira, bunu yapanlar da müfteri durumuna düşer” dedi.

TBMM Genel Kurulu, Maliye Bakanlığı, Kamu İhale Kurumu, Gelir İdaresi Başkanlığı ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığı bütçeleri üzerindeki görüşmelerini sürdürüyor. Görüşmelerde DTP Grubu adına konuşan Şırnak Milletvekili Kaplan, DTP’nin 22 Temmuz seçimlerinde 2 milyon seçmenin oyunu aldığına işaret ederek, DTP milletvekillerinin Meclis’in tüm üyeleri gibi halkı temsil ettiklerini ifade etti. Bir hukuk devletinde hiçbir kişi ve kurumun, 2 milyon yurttaşın oylarını, halkın özgür iradesini tartışma hakkı olmadığını söyleyen Kaplan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın sözlerine göndermede bulunarak şunları söyledi:

“Meclis’in tüm üyeleri, Meclis’in saygınlığını, halkın, milletin egemenliğini temsil eden üyelerdir. Bu üyeler, bir hukuk devletinde haklarında kesinleşmiş mahkeme kararı olmadıkça hiçbir şekilde suçlanamazlar. Suçlandıkları takdirde bu suçlamalar iftira, bunu yapanlar da müfteri durumuna düşer. Hukuk devletinde Meclis’in, üyelerinin saygınlığına sahip çıkması, onlara oy veren milyonlarca seçmene de sahip çıkması anlamına gelir.”

Anayasa’ya göre Sayıştay’ın ordu harcamalarının denetimini yapabildiğine işaret eden Kaplan, ancak Sayıştay’ın kendisine yönelik yasanın askıda olması nedeniyle ordu mülklerini hala denetleyemediğini ifade etti. Ordu üzerinde idari sivil komisyonların ve savunma harcamasına yönelik Meclis denetiminin sağlanması konusunda hiçbir ilerleme yaşanmadığını kaydeden Kaplan, ordunun her konuda açık yorumlarda bulunma eğiliminin güçlenmiş durumda olduğunu belirtti.