DTP’li Türk: Bu ülkeyi seviyoruz

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Eşbaşkanı Ahmet Türk, bu ülkeyi sevdiklerini belirtti.

DTP Eş Başkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk, Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) Genel Başkanı İsmil Hakkı Tombul’u ziyaret etti. Türk, ziyarette yaptığı açıklamada, Hrant Dink’in öldürülmesi sonrasında toplumda muazzam bir duyarlılığın ortaya çıktığını ifade etti. Ülke olarak hasas bir süreçi yaşadıklarının bilincinde olduklarını ifade eden Türk, özlemini duydukları barışın eğemen olduğu ortamın sağlanabileceğini kaydetti.

Hrant Dink’in öldürülmesinden sonra toplumda muazzam bir duyarlılığın ortaya çıktığını gördüklerini, bunun kendileri için çok önemli olduğuna işaret eden Türk, şoven milliyetçi dalgalanmaya karşı halkın sesini yükseltmesinin önemine dikkat çekti. Bu ülkede Kürdüyle, Türküyle, Ermenisiyle insanların bir arada yaşayabileceği ortamın oluşturulması gerektiğini ifade eden Türk, kendilerinin mücadelelerinin temelininde bu olduğunu kaydetti. Türk, halkları karşı karşıya getiren söylemlerin toplumu derinden etkilediğini ve sorun yarattığına işarek ederek, “Türkiye Barışını arıyor” konferansında sonrasında Türk aydını ve farklı insanlar bu süreçte ortaklaşmanın zorunlu olduğunu gördüğünü ve ciddi mesajlar verdiğini kaydetti.

Sorunlara karşı duyarsızlığın herkese zarar vereceğinin görüldüğünü vurgulayan Türk, insanların sorunları iç dinamikleriyle, tartışarak, konuşarak çözebileceklerine inancı ortaya çıktığını, bundan da kendilerinin mutluluk duyduklarını söyledi. Statükonün değişmesini istemeyen kesimlerin de boş durmadıklarını gördüklerine işaret eden Türk, değişimi gerçekleştirilebileceğini ve yeni süreci başlatabileceklerini söyledi. Türk, bu süreçte, sivil toplum örgütleri, sendikalar ve aydınlara önemli görevler düştüğünü vurguladı.

Türkiye’de değişim ve dönüşüm sağlanacak bir ortamın bulunduğuna işaret eden Türk, Türkiye’nin barışı, değişimi için ve silahlı çatışmanın sona erdirilmesi için önemli bir fırsat olduğunu kaydetti. Türk, bu fırsatın değerlendirilmesi durumunda Türkiye’nin Avrupa Birliği konusunda çok etkin, Ortadoğu’da demokrasi için iyi bir model oluşturacağını ve Ortadoğu’nun değişimine önemli katkılar sağlayacağını iddia etti. Türk, iç barışını sağlamış bir Türkiye’nin dışarda daha etkin olacağını söyledi.

“Hrant Dink gibi bu ülkeyi seviyoruz” diyen Türk, “Bu ülkenin insanları farklılıkları kabullendiği zaman, bu ülke toprakları hepimiz için kutsal topraklar olacaktır. Birlikte yaşayabileceği mekanlar olacaktır.” diye konuştu.

KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, Türkiye’nin çok kültürlü ve çok kimlilkli yapısına uygun herkesin kimliğini ve kültürünü rahatça ifade edeceği ortamın oluşturulmasının önemine dikkat çekti. Halkların kardeşçe yaşayabilmesi için demokratik ve özgür bir ortama ihtiyaç olduğunu vurgulayan Tombul, demokratik dönüşüme ihtiyacı olduğunu söyledi. Tombul, başta Kürt sorunu olmak üzere bütün sorunlarımızın barışçıl ortamda, silahların konuşmadığı ortamda çözülmesi gerektiğini ifade etti.