DTP’li vekil Abdullah Öcalan’a ‘yasal bir kişilik’ dedi

DTP Genel Başkanvekili Emine Ayna, yine Öcalan'a 'sayın' dedi yine PKK sözcülüğü yaptı.

DTP Genel Başkanvekili Emine Ayna, “Sayın Abdullah Öcalan, yetersiz ve anti demokratik olan Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre cezaevinde tutuklu bulunan legal ve yasal biridir” dedi. Ayna, “Bir yandan Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı illerde birçok doğum kontrol yöntemlerini yayma çalışmaları yürütülürken, diğer yandan da kendi tabanını en az 3 çocuğa teşvik edip Kürt nüfusunun çoğalmasının önünü almak tezgahlamaktadır” diye konuştu.

DTP Kadın Kolları 1. Olağan Kongresi Selim Sırrı Tarcan Spor Salonu’nda yapıldı. Kongreye DTP’li Genel Başkan Yardımcısı ve Mardin Milletvekili Emine Ayna, DTP Grup Başkanvekili, Van Milletvekili Fatma Kurtulan, diğer DTP’li kadın milletvekilleri, DTP’li kadın belediye başkanları, Irak Parlamentosundan Kürt milletvekilleri, bazı sivil toplum örgütlerinden kadın temsilciler kongreye katıldı.

Kongre için çok sıkı güvenlik önlemleri alınırken kongreye gelenler 3 defa aramadan geçirildikten sonra salona alındılar. Kongreye katılan kadınların büyük bir bölümü ile bazı DTP’li kadın milletvekilleri yöresel kıyafetlerle kongreye katılması dikkat çekti. Kongrede İstiklal Marşı okunmadı ve Türk Bayrağı ile Atatürk posteri açılmadı. Barış vurgusunun yapıldığı kongrede, “PKK halktır, halk burada”, “Sayın Öcalan”, “Katil Erdoğan” sloganları atılması dikkat çekti.

ÖCALAN’IN KARDEŞİNE BÜYÜK İLGİ

Salonda, “Hepimiz Pippayız, Hepimiz Barış Yürüyüşçüleriyiz”, “Selam olsun bugünü yaratan özgürlük savaşçılarına”, “Örgütlenelim, demokratik siyaseti yaratalım” yazılı pankartlar asılırken, Türk Bayrağı ve Atatürk Posterinin olmaması dikkat çekti. Kongrenin açılışında DTP’nin diğer kongrelerinde olduğu gibi İstiklal Marşı okunmazken, yaşamını yitiren kadınlar için saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruyu sırasında DTP’li kadınlar zafer işareti yaparak “şehitler ölmez” anlamına gelen “Şehit Namırın” sloganını attılar. Katılımcılar, Kürtçe türküler eşliğinde, sarı kırmızı yeşil motifli eşarplar sallayarak halay çektiler.

DTP’li Aysel Tuğluk ve Havva Öcalan

“LEYLA ZANALAR GELİYOR”

Kongreye katılan DTP milletvekilleri “Leyla Zanalar Geliyor” sloganı eşliğinde zılgıtlar ve alkışlar eşliğinde salona girerken, kongrede en fazla ilgi çeken isimlerden diğeri de Abdullah Öcalan’ın kardeşi Havva Keser oldu. Milletvekilleriyle birlikte en ön sırada oturan Keser, partili kadınlardan büyük ilgi gördü. Divan Başkanı Diyarbakır Milletvekili Gülten Kışanak’ın seçildiği kongrenin açılış konuşmasını yapan DTP Kadın Kolları Başkanı Türkan Yüksel, Kürt sorununun çözülmesi için Abdullah Öcalan’ın muhatap alınmasını ve İmralı Cezaevi’nin koşullarının düzeltilmesini istedi.

“AMAÇ KÜRT NÜFUSUNUN ÇOĞALMASINI ENGELLEMEK”

DTP Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna ise konuşmasında örgütlü mücadelenin önemine değinerek, Kürtlerin ve kadınların örgütlenmesi gerektiğini ifade etti. Ayna, sınır ötesi ve sınır içi operasyonlara karşı ancak örgütlü bir duruş ile karşı konulabileceğini belirtti.

Konuşmasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “3 çocuk doğurun” önerisini de eleştiren Ayna özetle şunları söyledi: “Bu aslında hem kadınlar, hem de Kürtlerin özgürleşmesine karşı geliştirdikleri bir projedir. Amaç 3 çocukla kadınların yapabileceği tek şey ev kadınlığı olacaktır. Böylece hem toplumsal hem de siyasal yaşamdan kopmak zorunda kalacaktır. Bir yandan Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı illerde birçok doğum kontrol yöntemlerini yayma çalışmaları yürütülürken diğer yandan da kendi tabanını en az 3 çocuğa teşvik edip Kürt nüfusunun çoğalmasının önünü almak tezgahlanmaktadır. Bu da Kürtler üzerinde kurulan egemenliğin ve iktidarın devamlılığını sağlayacaktır.” Ayna’nın bu sözleri üzerine Başbakan Erdoğan salonda yuhalandı.

“BU DÜNYA SULTAN SÜLEYMAN’A DA KALMADI”

Başbakan Erdoğan’ı eleştirmeyi sürdüren Emine Ayna, kongreye katılmak isteyenlerin bazı illerde engellendiğini söyleyerek, “Sayın Erdoğan, bizden neden bu kadar korkuyorsunuz? Saltanatınızın sarsılacağından mı endişeleniyorsunuz? Bu kadar dini esas alan biri olarak en iyi siz bilmelisiniz ki bu dünya Sultan Süleyman’a kalmadı, size de kalmaz” dedi. Ayna’nın bu sözleri büyük alkış alırken salondan “Katil Erdoğan” sloganı atıldı.

Ayna, yapılan sınır ötesi ve içi operasyonları da değerlendirerek Kürtleri kendini inkar etmenin dayatıldığını savundu. Ayna, bunun onursuzluk ifade ederek Kürtlerin bunu kabul etmeyeceğini söyledi. Demirci Kava efsanesini anımsatan Ayna, “Türkiye resmi ideolojisini sürdüren statükocu güçler de zalim Dehak gibidir. Kürt gençlerinin kanlarından beslenmekteler” dedi. Gerilla cenazelerinden eskiden barış sloganlarının atıldığını belirten Ayna, son dönemlerde bu durumun ortadan kalkarak ailelerin intikam duygularının ortaya çıktığını söyledi. Ayna, Erdoğan’ın mecliste kendileriyle konuşmaması ve tokalaşmamasının nedeninin de Kürtlere karşı uygulanan devlet terörünü meşrulaştırmak olduğunu savundu.

‘SAYIN ÖCALAN’ SLOGANLARI

Güneydoğu da yaşanan savaşın nedeninin PKK olmadığını ifade eden Emine Ayna, “Savaşın nedeni PKK değildir. Kürtlerin inkarı ve imhasıdır. İnkar ve imha politikasından vazgeçtiğiniz takdirde savaşın gerekçesi ortadan kalkacaktır. Operasyonların durması bunun ilk adımı olabilir” diye konuştu. Konuşması “PKK halktır halk burada” sloganı ile kesilen Ayna sözlerini şöyle sürdürdü:

“Barışı geliştirmek için her hafta Sayın Abdullah Öcalan, İmralı Cezaevi’nde birçok açıklamada bulunuyor. Sizler bu açıklamaların magazin boyutuyla ilgilenirken gerçekten çözüm önerilerini göz ardı gediyorsunuz. Sayın Abdullah Öcalan, yetersiz ve anti demokratik olan Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre bile, cezaevinde tutuklu bulunan legal ve yasal biridir. Sizler kendi yasalarınızın bile dışına çıkarak ona yasadışı muamelesi yapıyor, o insana ‘Sayın’ denmesini suç kapsamına alıyorsunuz.” Ayna’nın bu sözleri üzerine de salonda uzun süre “Sayın Öcalan” sloganları atıldı.

Ayna, partileri hakkında açılan kapatma davasının gerekçelerinden birinin de Öcalan’ın sözleri ve “demokratik Türkiye” önerisi olduğuna işaret ederek, “Tekrar ediyoruz, Sayın Abdullah Öcalan yasal biridir, legal biridir. Bizlerin de onu diğer insanlar kadar dikkate alma veya almama hakkımız vardır” diye konuştu.