DTP’li vekiller yasaklanan miting için harekete geçti!

DTP'li vekillerin mitinge izin verilmesi için İçişleri Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunduğu öğrenildi.

Demokratik Toplum Partisi’nin (DTP) daha önce Diyarbakır, Batman, Mardin, Şırnak, Van, Hakkari illerinde gerçekleştirdiği ve polisin müdahalesi ile sonuçlanan mitingin İstanbul ayağına, Valilik’ten izin çıkmadı. Mitingin yasaklanmasının ardından DTP İstanbul İl Örgütü olağanüstü toplanırken, DTP’li milletvekillerinin mitinge izin verilmesi için İçişleri Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunduğu öğrenildi.

Demokratik Toplum Partisi’nin (DTP) daha önce Diyarbakır, Batman, Mardin, Şırnak, Van, Hakkari illerinde gerçekleştirdiği ve polisin müdahalesi ile sonuçlanan mitingin İstanbul ayağı, İstanbul Valiliği’nin engeline takıldı.
Aralarında DTP, SDP, EHP ve EMEP’in de bulunduğu çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum örgütünün 9 Aralık Pazar günü Çağlayan Meydanı’nda düzenleyeceği ‘Êdî Bes e (Artık Yeter) mitingine İstanbul Valiliği tarafından izin verilmedi.

Valilik’ten yapılan yazılı açıklamada, daha önce gerçekleştirilen mitinglerde, ‘terör örgütü ve örgüt başını övücü sloganlar atıldığı, bez ve posterler açıldığı, güvenlik kuvvetlerine karşı saldırılarda bulunulduğu’ hatırlatıldı.

-‘HUZUR VE GÜVEN ORTAMI CİDDİ ZARAR GÖRECEK’-

Ayrıca PKK yanlısı yayın yapan bazı yayın organları ve internet sitelerinde yer alan açıklamalarda, sözkonusu mitinglerin PKK tarafından yeni bir sürecin başlangıcı olarak düzenlendiği bilgisine ulaşıldığına dikkat çekilen Valilik açıklamasında, şu görüşlere yer verildi:

‘Bahse konu toplantının yapılması durumunda amacı dışına çıkılarak, bölücü terör örgütünün propagandasına dönüştürüleceği, tertip komitesinin meydana gelebilecek müessif olayların önüne geçmekte yetersiz kalacağı değerlendirilmiştir. Bu nedenle ilimizdeki huzur ve güven ortamının ciddi şekilde zarar göreceği, kamu düzeninin bozulabileceği değerlendirildiğinden, kamu düzeni ve genel asayişin sürekliliğinin sağlanabilmesi için 5442 sayılı İller İdaresi Kanununun 11/C maddesi ile 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17. maddesi gereğince söz konusu toplantıya izin verilmemiştir.’

DTP’Lİ MİLLETVEKİLLERİ HAREKETE GEÇTİ-

Yasaklama kararının ardından DTP İl Örgütü ve miting tertip komitesi olağanüstü toplandı. Toplantıdan, mitinge izin verilmesi için DTP’nin TBMM Grubu’nun İçişleri Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunması kararı çıktı. Yasak kararının kaldırılması için Valilik ile de görüşmeye çalışan DTP’liler, henüz Valilik’ten olumlu bir yanıt alamazken, DTP İstanbul İl Başkanı Halil Aksu, yasaklama kararını ‘anti demokratik bir karar’ olarak nitelendirdi.

-‘YASAK KARARINI BÖLGE İDARE MAHKEMESİNE TAŞIDIK’

Aksu, ANKA’ya yaptığı açıklamada, Valilik kararına tedbir istemi için Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurduklarını söyledi. Kararın gerekçesinde belirtilen hususların tatmin edici olmadığını savunan Aksu, ‘Bu tür kararlar daha büyük gerilimlerin önünü açar. Sonuçta bir araya gelip düşüncelerimizi yüksek sesle dile getirecektik’ dedi.

-‘İNSANLAR ENERJİLERİNİ NEREYE BOŞALTACAK?’-

İnsanların mitinge büyük ilgisi olduğuna dikkat çeken Aksu, ‘Yasak kararına karşı demokratik haklarımızı kullanmakta ısrar edeceğiz. Aksi takdirde şimdi bu insanlar enerjilerini nereye boşaltacak?’ diye konuştu.