DTP’liler önce kışkırttı sonra yatıştırdı

Terör örgütü PKK’nın Diyarbakır’da 3 gün yas ilan etmesiyle başlayan olaylar devam ediyor.

Terör örgütünün esnafa yaptığı ‘kepenk kapatın’ baskısı özellikle Bağlar, Melikahmet, Kuruçeşme’de etkili oldu. Buralarda esnaf işyerlerini açmazken, bazı esnaf ise baskılara rağmen dükkanlarını açtı. Örgütün baskılarına karşın polis de kepenklerin açılması için ikna çalışması yapıyor.

Polisin esnafı ikna çalışmasına karşılık Roj TV ve DTP de halkın sokaklara dökülmesi için provokasyon ve çağrı yapıyor. DTP Siirt İl Başkanı Başkanı Murat Avcı, Siirt’te önceki gün yaralanan Muhsin Ete’nin (19) askerler tarafından vurulduğunu ve öcünün alınacağını iddia etti. Avcı, “Muş yaylasında şehit düşen bir arkadaşımızın cenazesini defnederken, bir arkadaşımız olay yerinde askeri birlik tarafından vuruldu. Türk ordusu halkın üzerine kurşun yağdırmaktan vazgeçmelidir. Bu ordu Kürdistan’da akıttığı kanın hesabını vermek zorunda.” diyerek örgütün eylemlerine destek verdi. DTP İstanbul İl Başkanı Doğan Erbaş da, Diyarbakır’da yaşanan gerginliği ‘halkın haklı tepkisi’ olarak nitelendirdi.

Diyarbakır’da önceki gün başlayan gösteriler dün de sürdü. Hatboyu, Medine, Emek caddeleri ile Kuruçeşme mevkiinde toplanan gruplar, lastik yakıp barikat kurarak polise taş attı. Karakollar, kamu kurumları ile polisleri taş yağmuruna tutan göstericileri dağıtmak için polis biber gazı kullandı, su püskürttü. Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya telsiz anonsuyla polislere, şartlar oluşmadıkça silah kullanılmaması talimatı verirken, kepek kapatan esnafın da ikna edilmesini istedi.

Olaylarda Tarık Atakaya isimli gösterici hayatını kaybetti. Göstericilerin attığı taşların başına isabet etmesinden dolayı hayatını kaybettiği iddia edilen Atakaya’nın cenazesi bugün toprağa verilecek. Diyarbakır’daki gösterilerde 100’den fazla kişi yaralandı.

Baydemir’in konuşması göstericileri dağıttı

Olayların ikinci gününde Diyarbakır Vali Yardımcısı Ahmet Aydın, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, alt kademe belediye başkanları, DTP İl Başkanı Ahmet Cengiz ve Diyarbakır Barosu Başkanı Sezgin Tanrıkulu, Bağlar beldesinde eylemcilerle bir süre görüştü. Burada makam arabasının üstüne çıkarak göstericilere seslenen Baydemir, kimsenin ölmesini istemediklerini, bu nedenle herkesin evine dağılmasını istedi. Gruptakiler sık sık terör örgütü PKK lehine slogan atarken, bazı kişiler, gözaltındakilerin serbest bırakılmasını istedi. Emek Caddesi’ndeki göstericiler daha sonra dağılmaya başladı. Göstericiler Van’da da polisle çatıştı. Polis, göstericileri dağıtmak için biber gazı kullanırken 5 kişi gözaltına alındı. Şanlıurfa’da da 15-20 kişilik bir grup izinsiz gösteri yapmak istedi. Haleplibahçe mevkiinde toplanan grup polisin müdahalesi sonrası ara sokaklara kaçarak dağıldı.

Öte yandan Adapazarı’nda kimlikleri belirlenemeyen bir bayan ve bir erkek, Mahir Çayan’ın ölüm yıldönümü ile ilgili afiş asmak istedi. Afiş asma girişimi, vatandaşlar arasında PKK eylemi şeklinde yayıldı. Duruma tepki gösteren ve cadde üzerinde toplanan çok sayıda Sakaryalı, afiş asmak isteyen kişileri linç etmek istedi. 2 kişi, polis panzerine bindirilerek kalabalığın elinden kurtarıldı. Kalabalık, daha sonra Demokratik Toplum Partisi (DTP) İl Başkanlığı’na girerek içerdeki eşyaları tahrip etti. Olayların ardından sağduyu çağrısı yapan Vali Nuri Okutan, vatandaşlardan provokasyonlara kapılmamasını istedi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, Türkiye’nin Danimarka’da yayın yapan Roj TV’nin yayınlarının kapatılmasıyla ilgili hukuki sürecin sonuçlandırılmasını beklediğini söyledi.