Duble yollar kazalari yüzde 70 azaltti

ADANA - Karayollari Genel Müdürlügü tarafindan bitirilerek trafige açilan bölünmüs yollar, ölümlü kazalarin yüzde 50-70'lere varan oranlarda azalmasini sagladi.

Karayollari Genel Müdürlügü’nün sorumlulugu altinda bulunan ve bu yil itibariyle 63 bin 706 km’ye ulasan yollarin bakim ve onarim çalismalari sonucunda ülke kara ulasiminda büyük bir asama kaydetti.

Ayrica trafik güvenligine yönelik olarak kaza kara noktalarinin iyilestirilmesi dogrultusunda, 608 adet kaza kara noktasi sayisi da 57’ye kadar düsürüldü. Kaza kara noktalarinda iyilestirme saglanan kesimlerde yapilan gözlemler sonucunda kaza sayisinda yüzde 66, ölü sayisinda yüzde 92, yarali sayisinda yüzde 79 azalma tespit edildi. Genel Müdürlük Türkiye genelinde son 2 yilda, 5.040 km’si asfalt, 854 km’si üstyapi ve 828 km’si toprak tesviye seviyesinde olmak üzere toplam 6 bin 722 km bölünmüs yolda çalismalarini tamamladi. Bu çalismalar kapsaminda Antalya-Alanya, Bozöyük-Bilecik- Mekece-Adapazari, Ankara-Samsun ve Sanliurfa-Silopi Bölünmüs yol çalismalarinda da önemli asamalar kaydedildi. Hükümetin Acil Eylem Plani çerçevesinde bölünmüs yol yapim çalismalari büyük bir hizla sürüyor.

Karayollari yeni yollar yapmanin yaninda eski yollarda da iyilestirme çalismalarini tüm hiziyla sürdürüyor. Yollarda sürücülerin görüs alanlarini iyilestirmek için 8 bin ton yol çizgi boyasi kullanildi. Bu çizgiler 20 adet makine ile yatay isaretleme yöntemiyle çizildi.

Karayollari Genel Müdürlügü, trafik ikaz ve isaret levhalarinin hava kosullari ve kursunlama gibi nedenlerle deformeye ugrayan veya çalinan söz konusu levhalari da her yil yeniliyor. Karayollari yol güzergahindaki levhalarin yenilenmesi için yilda toplam 24 milyon YTL harciyor.

Öte yandan 2005 yilinin ilk 5 ayinda 215 bin 772 trafik kazasi meydana geldi. Bu kazalarda bin 38 kisi öldü, 41 bin 452 kisi de yaralandi.