Düğün görmemiş ki oynasın cenaze görmemiş ki ağlasın

Hurşit Güneş'in "Cuma namazını kaza edin" çıkışına eski vekilden anlamlı yanıt geldi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçim beyannamesini Cuma saatinde açıklaması ve arkasından özel bir televizyon kanalında Hurşit Güneş'in sarf ettiği sözler tartışılmaya devam ediyor. CHP'nin eski yönetiminde bulunanlar dahi durumu "CHP'nin halkın kutsal ihtiyaçlarını dahi bilmemesi" olarak yorumluyor.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cuma günü saat 12.30-13.45 saatleri arasında açıkladığı seçim beyannamesinin toplumun büyük kesimi tarafından takip edilmediği ortaya çıkmış, konu internet siteleri ve sosyal paylaşım sitelerinde eleştirilerek "Halk Kılıçdaroğlu'nu değil imamı tercih etti" kanaati yayılmıştı. AK Parti beyannamesini "İçinde her şey var ama bir tek insan yok" diye eleştiren Kılıçdaroğlu'nun toplumun en önemli kesiminin en önemli ihtiyaçlarından olan Cuma namazını dikkate almadan basın toplantısı düzenlemesi özel bir televizyon kanalında CHP Genel Başkan Yardımcısı Hurşit Güneş'e sorulmuştu. Hurşit Güneş, yaklaşık iki ay önce Kürt vatandaşlar için sarf ettiği skandal sözlerden daha büyük bir gafa imza atarak "CHP olarak özel yaşantımızla siyasal işlerimizi karıştırmayız. Eğer ki böyle bir sıkıntıları varsa kaza etsinler." cevabını verdi.

Eski CHP Mardin Milletvekili Muharrem Erdoğan, "Düğün görmemiş ki oynasın, cenaze görmemiş ki ağlasın" diyerek Hurşit Güneş ve mevcut ekibin, toplumun yaşam biçimi ve ihtiyaçlarına ne kadar uzak olduğunu tanımladı.

Partinin açılım yapamaması, proje ve söylemlerinin inandırıcı bulunmaması ve bölgenin sorunlarına eğilmemesi nedeniyle yeniden milletvekili adayı olmaktan vazgeçtiğini söyleyen  Muharrem Doğan, "Bu tür insanlar; halkla bütünleşemeyenler, halkın nabzını tutamayanlar, halkın ihtiyaçlarını bilmeyenler zaten CHP'yi bu hale getirdi." diye konuştu.

Doğan, "Manevi değerler çok önemlidir. Türkiye'de halkın yüzde 99'u Müslüman'dır. Cuma günü kutsal bir gündür. O saatte de basın toplantısı yapılması zaten büyük hata iken bir de kalkıp 'kaza edin' denilerek halkın en önemli ihtiyacını umursamamak büyük hatadır. Bu olay, mevcut CHP yönetiminin, halkın ihtiyaçlarını ne kadar bildiğinin de göstergesidir." dedi.

23 Doğu ve Güneydoğu ilinden TBMM'ye 114 milletvekili gideceğini hatırlatan Doğan, 2002'de CHP'nin bu bölgelerden 25 milletvekili, 2007'de ise 6 milletvekili gönderdiğini ifade ederek şu örneği verdi: "Kavgalı eve kız vermezler, kavgalı partiye oy vermezler; önce kavgayı bitirsinler. MHP'nin oyunu artırıp barajı aştıracak olan CHP seçmenleridir. CHP Genel Başkan yardımcısı Diyarbakır'dan aday olmaktan vazgeçip İstanbul'a gidiyor. Çünkü halktan kopuk. Halbuki Diyarbakır'da yıllarca baro başkanlığı yapmış ama güvenemiyor, bölgesinden kaçıp İstanbul'a gidiyor. Grup Başkanvekili kendi seçim bölgesi Trabzon'dan kaçıp İstanbul'a gidiyor. Neden? Çünkü seçilemeyeceklerini biliyorlar. Bu parti nasıl iktidar olacak?"

ROTAHABER