Dükkanını kapatan süper markete

Dükkanını kapatan bakkallar süper marketlerde çalışıyor.

Güneydoğu Anadolu Projesi’nin (GAP) yürütüldüğü bir çok ilde tüketim alışkanlığının hızla değişim göstermesi ve halkın süper marketlere yönelmesi, yalnız Şanlıurfa’da bir yılda 400 bakkalın kapanmasına neden olurken, dükkanını kapatan bakkallar da süper marketlerde çalışmaya başladı.
GAP’ın sağladığı sosyal fayda sayesinde halkın refah seviyesinin yükselmesi süper marketlerin cazibesini de artırdı. Yalnızca son bir yıl içinde Şanlıurfa şehir merkezinde 11, toplamda ise 15 süper marketin açıldığını söyleyen Şanlıurfa Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mehmet Altun,” Eğer süper marketler bakkalınızı kapatın gelin sizi asgari ücret üzerinde çalıştıralım dese bir çok üyemizin bu teklife koşa koşa gideceğini düşünüyorum.Zaman zamanda bunu dile getiren bakkal üyelerimizde mevcut. Zaten şu an ülke çapında çok iyi bilinen ve Şanlıurfa’da hizmet veren süper marketlerde çalışan çok bakkal arkadaşımız var” dedi.

Geçen yıl kapanan 400 bakkalın en az 2 bin nüfusu direk etkilediğini hatırlatan Altun, bu yıl içerisinde ise yaklaşık 500 bakkalın kepenk indireceğini düşünüyor. Altun’a göre, bakkalların süper marketler karşısında ayakta durması için akılları ile paralarını birleştirmesi gerekiyor. 5 ile 10 bakkalın biraraya gelerek güç birliği oluşturmasından daha mantıklı bir çözümü düşünemediğinin altını çizen Altun, süper marketlerin şehir içinde açılmasını önlemek için Belediye’ye defalarca müracaat etmelerine rağmen yasadaki boşluktan dolayı ruhsat verildiğini, bunun önünün kesilmesi için süper marketler yasasının bir an önce çıkartılmasını istedi.

GAP’ın devreye girmesi ile birlikte halkın refah seviyesinin artmasının farkına varan süper marketlerin ardarda şehir merkezinde yatırım yapmaya başladığını vurgulayan Altun, son 10 yılda kent merkezinde 15 süper marketin açıldığını, şu an 3 büyük firmanın da şehir merkezinde alış veriş merkezi açmak için sıra beklediğini dile getirdi.

GAP’ın merkezi konumundaki Şanlıurfa’da şu an 5 bin 350 kayıtlı bakkal üyeleribulunduğunu belirten Altun, 4 bin civarında ise kayıt dışı çalışan bakkalın olduğunu sözlerine ekledi.