Dumlupınar Denizaltısı şehitleri anıldı

Dumlupınar Denizaltısı'nda şehit düşen 81 denizci için anma töreni düzenlendi.

Dumlupınar Denizaltısı’nda şehit düşen 81 denizci için anma töreni düzenlendi. Çanakkale’de denizaltının battığı bölgede, 18 Mart Denizaltısı’ndan denize çelenk atıldı.

Çanakkale Boğaz Komutanlığı Nara Kalesi’nde başlayan törene Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Aydın Şirin, Türkiye Muharip Gaziler Derneği üyeleri ve askerler katıldı. Burada konuşan Şirin, 61 yıl önce Nara Burnu önlerinde meydana gelen kaza sonucu batan Dumlupınar Denizaltısı’nın şehitleri ve bütün deniz şehitlerini anmak için biraraya geldiklerini ifade etti. Deniz şehitlerinin, şanlı deniz harp tarihini asil kanlarıyla yazarak, feragat ve fedakârlığın en büyük unvanı ve rütbelerin en yücesi olan şehadet mertebesine eriştiğini belirten Tuğamiral Şirin, “Denizde, karada ve havada hayatlarını kaybeden deniz şehitlerimiz, bizlere en anlamlı hediyeyi, kutsal vatan toprakları üzerinde bağımsız yaşama hakkını armağan etmişlerdir. Denizlerin engin maviliklerini kendilerine mezar edinen kahraman deniz şehitlerimiz, bizlere aynı zamanda vatanın savunulması ve ülkenin bekası için aynı azim ve iradeyle mücadeleyi, gerektiğinde bu uğurda ölümü bile göze alma ruh, heyecanı ve azmini miras bırakmışlardır. Vatanımızın savunulması, devletimizin hayati çıkarlarının ve bayrağımızın onurunun korunması uğruna seve seve feda edilen bu hayatlar önünde büyük bir saygıyla eğiliyorum.” dedi. Çoğunun kabri deniz olan şehitlerin ruhlarının Japon Denizi, Akdeniz, Karadeniz, Basra Körfez, Atlantik, Marmara ve Ege denizlerinde, Türk denizcilerinin şimdiki başarılarıyla huzur bulduğunu vurgulayan Aydın Şirin, “Ertuğrul, Mesudiye, Midilli, Barbaros, Atılay, Dumlupınar, Refah, Kocatepe, Çıkarma 136 ve daha nicelerinin denizler altındaki çelik bedenleri, Türk donanmasının şimdiki görkemiyle ışıldıyor. Aziz şehitlerimizin ruhları fırtınalarda, coşkun denizlerde, gecelerin karanlığında ve denizlerin derinliklerinde Türk denizcisine rehber oluyor. Yurdumuzu, denizlerimizdeki hak ve menfaatlerimizi korumak ve tarihi zaferlerle dolu şanlı Türk deniz kuvvetlerini daha üstün seviyeye çıkarmak maksadıyla gözünü kırpmadan canlarını feda eden ve her zaman kalbimizde yaşattığımız kahraman şehitlerimizi bir kez dana minnetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. Ruhları şâd olsun.” şeklinde konuştu.

Daha sonra Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanlığı Bandosu, Dumlupınar Denizaltısı şehitlerine atfedilen “Ah Bir Ataş Ver” türküsüne seslendirdi. Buradaki törenin ardından Tuğamiral Şirin, 18 Mart Denizaltısı’na binerek, 61 yıl önce 81 denizcinin şehit olduğu Dumlupınar Denizaltısı’nın battığı bölgeye intikal etti. Burada Dumlupınar şehitleri için denize çelenk atıldı. 18 Mart Denizaltısı’ndakiler, TCG Karabiga gemisinde töreni takip eden askerler ve gaziler, 1 dakika boyunca çalınan siren eşliğinde selam durarak, son sözleri “Vatan sağolsun” olan Dumlupınar Denizaltısı şehitlerini andı.

Dumlupınar, 1. İnönü Denizaltısı ile birlikte Ege Denizi’nde icra edilecek “Blue Sea” isimli NATO tatbikatına iştirak etmek üzere 1 Nisan 1953 günü saat 16.00’da Gölcük’ten hareket etti. Tatbikat, 3 Nisan 1953’te sona erdi. 3 Nisan’ı 4 Nisan’a bağlayan gece dönüşe geçen denizaltılar, saat 24.00 sularında, önde 1. Denizaltı Filotilası Komodoru Albay Hakkı Burak’ı hamilen Dumlupınar ve pupasında 1. İnünü olmak üzere puslu bir havada Çanakkale Boğazı’nda geçtikleri sırada, Marmara Denizi’nden Çanakkale Boğazı’na giren İsveç bandıralı Naboland isimli ticaret gemisiyle çarpışması sonuca batmış ve 81 denizci şehit olmuştu.