Dünya Bankası; Cari açıkla ilgili bir alarma gerek yok

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink , Türkiye'nin doğrudan gelen yabancı yatırım ve özelleştirme gelirleri ile cari açıklarına tampon oluşturabileceğini belirterek, "Cari açıklarla ilgili bir alarm vermenin gerekli olmadığını düşünüyorum" dedi.

Cari açıkla ilgili bir soru üzerine Vorkink, Türkiye’deki cari açığını ciddi bir sorun olmadığını söyledi.

Vorkink, Türkiye’ye son dönemlerde gelen yabancı fon akışının borsa gibi sıcak sektöre değil, büyük bir kısmının yatırımlara yönelik olduğuna dikkat çekti. Cari açığın dikkatle izlenmesi gerektiğini, ancak Türkiye’nin 2006 ve 2007 yıllarında bu riskle başa çıkabileceğini kaydeden Vorkink, “Bu yüzden cari açıklarla ilgili bir alarm vermenin gerekli olmadığını düşünüyorum. Aynı zamanda Türkiye’nin finanse becerisi var. Özellikle doğrudan gelen yabancı yatırımlarda 3 kat artış olduğu dikkate alınarsa ve 2006 ve 2007 yıllarında özelleştirmeden gelecek paraların devam edeceğini düşünecek olursak bütün bunların cari açıklara tampon oluşturacağını söyleyebiliriz” şeklinde ktonuştu.

Vorkink, “Merkez Bankası’nın para politikasında bir değişikliğe ihtiyaç var mı?” sorusuna “Bu noktada, Merkez Bankası geçtiğimiz dönemde döviz piyasalarının hareketliliğini çok yumuşak bir şekilde değiştirecek bir politika izlediğini gördük. Kanımca Merkez Bankası’nın, bu politikaları çok yapıcı. Böyle olduğu zaman mevcut borçlarla ilgili herhangi bir sıkıntı olacağını zannetmiyoruz” diye cevap verdi.