Dünya barışı için gelen çocuklar Kocaeli’de buluştu

Kocaeli'de düzenlenen Uluslararası Çocuk Şenliği'nde değişik ülkelerden 300 çocuk bir araya geldi. Şenlik, dünya barışı için atılan bir adım olarak değerlendiriliyor.

Törene evsahibi Bekirpaşa Belediye Başkanı Abdullah Köktürk, Saraybahçe Belediye Başkanı H. Vehbi Yenice, Köseköy Belediye Başkanı Belediye Habip Sarman, Alikahya Belediye Başkanı Sabri Gökbudak, Suadiye Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, Kuruçeşme Belediye Başkanı Ali Kahraman ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Dünya barışına sözle değil eylemle katkı verdiklerini belirterek sözlerine başlayan Bekirpaşa Belediye Başkanı Abdullah Köktürk, insanların birbirine ne kadar yakın olursa sorunların o kadar rahat çözülebileceğini söyledi. Her kesimin barışa katkı sağlanmasını isteyen Göktürk şöyle konuştu: “Eğer dünyada barış tesis edilecekse, sevgi denen evrensel değerlere ulaşmanın yolu, küçük yaştaki çocukların tertemiz beyinlerini ileride oluşacak ön yargılardan kurtarmaktır. İşte biz bunu yapıyoruz. Değişik ülkelerden gelen 300’ün üzerinde çocuklar bizim kültürümüzü ve insanımızı yakından tanıyacaklar ve ülkelerine döndüklerinde hepsi Türkiye’nin birer elçileri olacaklar.”

İlgi çok olduğu için salona çocuklar sığmadı. Koridoarlara kadar taşınan çocuklar önünde değişik ülkelerden gelenler kendi kültürlerini yansıtan gösteriler yaptı.