Dünya bu aciya duyarsiz kaldi!

90 bine yakin kisinin hayatini kaybettigi Pakistan’da, öldürücü soguklar basladi. Önceki gün iki çocuk zatürreden, dün de 8 kisi soguktan donarak öldü..

90 bine yakin kisinin hayatini kaybettigi Pakistan’da, öldürücü soguklar basladi. Önceki gün iki çocuk zatürreden, dün de 8 kisi soguktan donarak öldü, binin üzerinde kisi de zatürre teshisiyle hastaneye kaldirildi
Türkiye devlet olarak ‘kardes ülke’ Pakistan’a yardima kosarken, milyonlarca dolar yardim vaat eden Bati ülkelerinden bir kurus bile gelmedi. BM ve NATO ise, “400 bin kisi ölüm sinirinda” uyarisinda bulundu

Pakistanlilar depremin ardindan ölen 90 bin kisinin yasini bile tutamadi. Depremin üzerinden 2 aylik bir süre geçmesine ragmen verilen sözler lafta kalirken Pakistanlilarin çilesi de her geçen gün artiyor. Sarsintidan sonra evsiz kalan 3.5 milyon insan dondurucu sogukta sokaklarda ya da yazlik çadirlarda sabahliyor. Ülkede kis sartlarinin daha agirlasmasi, temiz içme suyu yoklugu, anne ve çocuklarin gidasizliktan kivranmalari derken simdi salgin tehlikesi basladi. Zatürre teshisiyle hastaneye kaldirilan 2 çocuk önceki gün hastanede hayatini kaybetti. Dün de 8 kisi donarak öldü.

Dram büyüyor
Bu arada zatürre, hipotermi ve diger solunum yolu hastaliklari yüzünden binin üzerinde kisinin hastaneye kaldirildigi bildirildi. Hastane yetkilileri, özellikle çocuklari korumak için büyük gayret sarfettiklerini ancak imkanlarin son derece kisitli oldugunu gözyaslari içerisinde dile getirdiler. “Her sey daha da kötüye gidiyor” diyen yetkililer, binlerce kisinin zatürrenin yani sira atesli diger hastaliklara yakalandigini, bir kaç gün içerisinde ciddi anlamda yardim ulasmazsa, toplu ölümlerin baslayacagini bildirdi.

2. felaket olabilir
BM ve NATO, hafta sonundan itibaren siddetli Himalaya soguklarinin basladigi bölgede soguk, hastalik ve açlik sebebiyle ikinci bir ölüm dalgasi yasanabilecegi konusunda bütün dünyayi bir kez daha uyarmisti. Deprem bölgesinde arama kurtarma çalismalarini yürüten NATO ekibinin baskani olan Portekizli Yarbay Mario Lemos Pires de, “Orada gördügümüz felaket tasavvur edilemez büyüklükteydi” açiklamasindan sonra “Bölgeye yapilan yardimlar bu sekilde devam ederse agir kis sartlarinda disarida hayat mücadelesi veren 3 milyon 200 bin depremzededen ancak 2 milyon 800 bini hayatta kalabilir” diye uyarida bulunmustu.
Birlesmis Milletler’in (BM) yani sira uluslararasi insani yardim kuruluslari ve Pakistan hükümeti de, depremzedelere yardimlarin artirilarak devam ettirilmemesi durumunda çogu çocuk on binlerce kisinin hayatini kaybedebilecegini belirtiyor.

Hastaneler doldu
Muzafferabad’daki ana hastanenin yöneticisi Besir Rahman, yaptigi açiklamada, hastaneye gelenlerin sayisinin her geçen gün arttigini belirterek “Günlük ortalama 150 civarinda iken son 12 saatte 200 dolayinda hastanin soguklarin yol açtigi hastaliklar yüzünden kendilerine müracaat ettigini” bildirdi. Rahman “Hastalarin çogunlugu çocuklar ve yaslilar” dedi. Rahman, birçok kisinin Muzafferabad’da kurulan 22 sahra hastanesine gittigini, böylece zatürre ve akut solunum yollari enfeksiyonu sikayetleriyle hastaneye basvuranlarin sayisinin binden
fazla oldugunu söyledi. Bunun çok sira disi bir rakam oldugunu vurgulayan Rahman, “Insanlar çadirlarda yasiyor ve kendilerini soguktan koruma imkanina sahip degiller” diye konustu.
Bölgede ise en önemli eksiklik kis sartlarina uygun barinma. Depremzedeler kislik çadir, battaniye, uyku tulumlari bekliyorlar. Kisa uygun barinaklar acilen bölgeye ulastirilamazsa durumun daha da kötülesecegi toplu ölümlerin yasanacagi bildiriliyor. Ayrica verilen saglik hizmetinin yetersiz kaldigi ve depremzedelerin bir de tecrübesiz görevlilerle mücadele ettigi bildiriliyor. Bölgeden gelen yetkililerin ifadelerine göre “Milyonlarca insanin etkilendigi depremde okullar, binalar toplu mezar olmus durumda. Hükümet helikopterlerle ancak gida paketleri atabiliyor. Kente bir ay sonra ulasabilen köy insanlari var. Köprüler, yollar yikilmis vaziyette. Pakistan’da dram çok agir.”

Dünya seyrediyor
Depremzedeler dondurucu soguklarda sokaklarda aç susuz hayatta kalma mücadelesi verirken medeni dünya milyonlarca çigligi duymayacak kadar sagir… Oysa depremin hemen sonrasinda basta Bati’li ülkeler olmak üzere dünya Pakistan’a, 5.4 milyar dolarlik yardim sözü vermisti. Ancak sözler sadece sözde kaldi. Her firsatta Medeniyet tellalligi yapan ve kimseye pabuç birakmayan Bati dünyasinin Pakistan’a, yaralarini sarmasi için simdiye kadar yaptigi yardim ise 211 milyon dolar… Bütün bu feryatlara ragmen Afrika’daki vahsi hayvanlari ve kutuplarda katledilen fok baliklari korumak için kampanya baslatan ya da karaya vuran tonlarca agirliktaki balinalari kurtarmak için seferber olan, “Medeni” dünya, depremzede çocuklara bir tas sicak çorba vermekte aciz kaldi.
Pakistan’da 8 Ekim’de meydana gelen depremde 90 binden fazla kisi hayatini kaybetmis, Kesmir’in Pakistan’a bagli kesiminde 3.5 milyon kisi evsiz kalmisti.

Ölümün kiyisinda
Depremin vurdugu Pakistan soguklarla bas etmeye çalisirken, ulasim yollari da bir bir kesiliyor, yardimlar da istenen noktaya varamiyor. Muzafferabad’a 15 kilometre uzakliktaki bir yerlesim biriminde nehrin iki yakasini birlestiren köprünün bir ayagi yana kaydi. Pakistanlilar buna ragmen, yaklasik 15 metre yüksekligindeki köprüden ölümü göze alarak yolculuk etmeye devam etti.