Dünya çocukları Fethiye’de buluştu

Uluslararası Çocuk Festivali kapsamında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na katılmak üzere 14 ülkeden 600 çocuk Muğla'nın Fethiye ilçesine geldi.

Uluslararası Çocuk Festivali kapsamında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na katılmak üzere 14 ülkeden 600 çocuk Muğla’nın Fethiye ilçesine geldi.
Farklı renk, dil ve kültürden çocukların katılımı ile bu yıl 4’ncüsü gerçekleştirilen Uluslararası Fethiye Çocuk Festivali başladı. 14 ülkeden 600 çocuk, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında 1 hafta boyunca devam edecek festivale katılmak üzere Fethiye’ye geldi.
İlçeye gelen çocuklar Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi’nde Muğla Valisi Fatih Şahin tarafından kabul edildi. 14 ülkeden 16 grup tek tek sahneye çıkarak yanlarında getirdikleri hediyeleri Vali Şahin’e sundu.
Yöresel kıyafetleri ile kürsüye çıkan çocukları tek tek selamlayan Şahin, çocuklara yönelik bir de konuşma yaptı. Dünya çocuklarını Fethiye’de ağırlamaktan ve onları yan yana otururken görmekten büyük mutluluk duyduğunu söyleyen Şahin, bu tablonun dünya barışına örnek temsil etmesi gerektiğini belirtti.
14 ayrı ülkeden gelen çocukların aynı ortamda kalarak birbirlerini ve Fethiye’yi tanıma fırsatı bulacağını kaydeden Şahin, “İnanıyorum ki buradaki çocuklar barış dolu bir dünyanın inşasında önemli rol oynayacaklardır. Ayrıca bu çocuklar Muğla’nın tanıtımına da katkı koyacaklar. Sizleri her zaman burada görmek bizi mutlu edecektir. Şimdi daha çok sevin, daha çok çalışın ve gelecek nesillere mutlu bir dünya bırakalım.” dedi.
Uluslararası Fethiye Çocuk Festivali’ne Azerbaycan, Endonezya, Hindistan, İngiltere, İspanya, Kazakistan, Kenya, Sierra Leone, Litvanya, Makedonya, Moldovya, Rusya, Ukrayna ve Türkiye’den yaklaşık 600 çocuk katılıyor. Bir hafta boyunca kentte çeşitli etkinliklere katılacak olan çocuklar Uluslararası Golden Sun Dans Yarışması’nda ülkelerini temsil edecek. 24 Nisan’da Salı Pazarı’nda yapılacak Uluslararası Golden Sun Dans Yarışması’nda ülkeler yöresel kıyafetleri ile kendi danslarını sergileyecek.