Dünya Ehl-i Beyt Vakfı’ndan geleneksel Muharrem ayı iftarı

Türkiye'de Alevi Sünni arasında bir kavganın olmadığını ifade eden Dünya Ehli Beyt Vakfı Genel Başkanı Fermani Altun, "Sorun sistemsel ve anayasaldır.

Türkiye’de Alevi Sünni arasında bir kavganın olmadığını ifade eden Dünya Ehli Beyt Vakfı Genel Başkanı Fermani Altun, “Sorun sistemsel ve anayasaldır. Bu zamana kadar inanç kavgası yoktu. Sorunlar inanç kesimlerinden kaynaklanmıyor. Türkiye’de cumhuriyetin yenilenmesi gerekiyor.” dedi.

    Dünya Ehl-i Beyt Vakfı’nın düzenlediği geleneksel Muharrem ayı iftar programında din temsilcileri ve devlet erkanı bir araya geldi. Feshane’de düzenlenen iftar yemeğine Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, Dünya Ehli Beyt Vakfı Genel Başkanı Fermani Altun, ABD Başkonsolosu Temsilcisi Charles F. Chuck Hunter, İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran, Fener Rum Patrikhanesi Lideri Bartholomeos, İran Başkonsolosu Murtaza İfer, Cemaat Vakıfları Temsilcisi Azınlık Vakıfları Temsilcisi Laki Vingas, Irak Başkonsolosluğu temsilcisi ve Sanatçı Bedia Akartürk katıldı. Programda, ilahiler okundu, sema gösterisi yapıldı. Kuran’ı Kerim tilaveti okundu. Ehl-i beyt inancına göre Muharrem ayında bıçak kullanılmadığı, su içilmediği ve et yenilmediği için bunlar iftar sofrasında yer almadı.

    ‘TÜRKİYE’DE CUMHURİYETİN YENİLENMESİ GEREKİYOR

    İslam dünyasında çok acı şeyler yaşandığını ifade eden Dünya Ehli Beyt Vakfı Genel Başkanı Fermani Altun, “Anadolu’ya Seyitler geldi. Seyitler İslam’ın muhabbetle Çin’e yayılması için Çin’e kadar çaba gösterdiler. Türkiye’de ‘Alevi Sünni barışı sağlayacağız.’ deniyor. Alevi Sünni arasında kavga yok ki. Böyle bir şey yok. Sorun sistemsel ve anayasaldır. Bu zamana kadar inanç kavgası yoktu. Sorun sistemin dışındaki güçler. Sorunlar siyasaldır. Sorunlar inanç kesimlerinden kaynaklanmıyor. Türkiye’de cumhuriyetin yenilenmesi gerekiyor.” dedi.

    “Allah bir daha Kerbela faciası yaşatmasın.” diyen İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran, iftar yemeğini düzenleyen Ehl-i Beyt Vakfı’na teşekkür etti.

    “Birbirimizden farklılık arz ediyorsak bunda bir hikmet vardır.” diyen Fener Rum Patrikhanesi Lideri Bartholomeos da “Bu farklılığı anlamaya çalışmak bizim vazifemizdir. Din insan unsurunun asli vasfıdır. Tanrı tanımazlık söylemleriyle insandan bu yüce duyguları sökmek isteyenler başarısızlığa uğramışlardır.” diye konuştu.

    “Muharrem ayı acının en derin hissedildiği aydır.” diyen İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, “İslam coğrafyasında bu ay acı hatıralarla doludur. Dünya ahiretin tarlasıdır. Hazreti Hüseyin’i böyle bir ayda susuz bir şekilde katlettiler. Buradan çıkarılacak en büyük ders, ‘Hırsın peşinde koşanların sonu hep bedbaht olmuştur. O vakadan bu yana İslam toplumunda Ehli Beyt’in isimleri görülür. Hazreti Ali, Hasan, Hüseyin, Fatma gibi.” ifadelerini kullandı.

    Mynmar, Somali ve Gazze’deki insanlık dramından bahseden Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ise halen cahiliye dönemindeki gibi kız çocuklarının diri diri gömüldüğünü söyledi. Suriye’de açlık dolayısıyla kedi köpek eti yendiğini aktaran Çelik, karşısında güçlü bir ordu olmasına rağmen Hazreti Hüseyin’i savaş meydanına götüren şeyin hakikati ayakta tutmak arzusu olduğunu belirtti.