Dünya Ekonomik Forumu Toplantıları başladı

Dünya Ekonomik Forumu Toplantıları, Mısır’ın dünyaca ünlü tatil kenti Şarm El Şeyh’de başladı. Forum için Şarm El Şeyh’de bulunan Dışişleri Bakanı Ali Babacan ikili temaslarda bulundu.

Şarm El Şeyh’de bugün başlayan ve açılış konuşmalarını ABD Başkanı George W. Bush ile Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in yaptığı forumun ana konusunu “Ortadoğu’nun geleceği” oluşturuyor.

Türkiye’nin de Dışişleri Bakanı Ali Babacan tarafından temsil edildiği forumu devlet başkanları, hükümet yetkilileri, iş dünyası ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile gazetecilerden oluşan çok sayıda kişi takip ediyor.

Forumun açılış konuşmasını yapan ABD Başkanı Bush, Arap liderlere “İran’ın nükleer silah üretme girişimine karşı durun” çağrısı yaptı.

Bush, “Bölgede barıştan yana her ulus, İran’ın nükleer silaha sahip olma girişimine karşı durmalıdır. Terörizm destekçisi bir ülkenin dünyanın en ölümcül silahına sahip olmasına izin verilmesi, yeni kuşaklara yönelik affedilmez bir ihanet olacaktır” ifadelerini kullandı.

“Daha fazla demokrasi” çağrısı da yapan Bush, Arap ülkelerine ekonomik faaliyetlerini çeşitlendirmeleri tavsiyesinde de bulundu.

Babacan’dan diplomatik atak

Dışişleri Bakanı Ali Babacan ise Dünya Ekonomik Forumu toplantıları için geldiği Şarm el Şeyh’te ikili temaslarını sürdürüyor.

Görüşmeleri çerçevesinde ilk olarak Irak Petrol Bakanı Hüseyin Şehristani ile bir araya gelen Babacan, daha sonra Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, İsviçre Devlet Sekreteri Michael Ambihl, Uluslararası Atom Enerjisi Başkanı Muhammed el Baradey ve AB Ortadoğu temsilcisi Marc Otte ile görüştü.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre Babacan’ın Şehristani ile görüşmesinde iki ülke ilişkilerinin her alanda geliştirilmesi üzerinde mutabık kalınarak, başbakanlar arasında başlatılan üst düzey istişare mekanizmasına ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu.

Babacan’ın Iraklı bakana Irak’taki petrol yataklarının işletilmesine ilişkin listede Türk şirketlerini de görmek istediklerini aktardığı da öğrenildi.

Babacan’ın Dünya Bankası Başkanı Zoellick ile görüşmesinde de Filistin ve İsrail’deki barış kampüsü ve sanayi bölgeleri gibi çeşitli projeler hakkında bilgi verdiği ve destek istediği bildirildi.

Zoellick’in de bu projelere ilişkin kendisine daha ayrıntılı bilgi iletilmesini istemesi üzerine Babacan’ın, yanında bulundurduğu ve söz konusu bilgileri içeren bir flash diski ilettiği öğrenildi.

Babacan’ın Baradey ile görüşmesinde de Ortadoğu ve İran’ın nükleer çalışmaları gündeme gelirken, Babacan’ın, İran’ın izole edilmemesi ve sorunun diyalog yoluyla çözümlenmesi gerektiğine dikkat çektiği, Baradey’in de bu görüşlere katılarak diyalog yanlısı bir tavır sergilediği öğrenildi.

Baradey’in ayrıntılı bir şekilde İran ile ilgili gelişmeler hakkında bilgi verdiği ve Türkiye’nin bölgede çağdaş bir ülke olarak çok önemli bir role sahip olduğuna dikkat çektiği belirtildi.

Bakan Babacan’ın AB temsilcisi Otte ile görüşmesinde de yine Ortadoğu’daki gelişmeler gündeme gelirken, Otte’nin, AB olarak Türkiye ile bölgede yapıcı bir işbirliği kurmak istediklerini söylediği kaydedildi.