Dünya Filipinler’deki ‘tayfunu’ konuşuyor!

Filipinler'de meydana gelen dünyanın en şiddetli tayfunu bir şehri yok etti.

Tarihin en büyük tayfun felaketlerinden biri ile karşı karşıya kalan Filipinler'de yıkımın boyutlarının tahmin edilenden daha büyük olduğu ortaya çıktı.

Emniyet birimlerinden yapılan açıklamada, sadece Leyte bölgesinde ölü sayısının 10 binin üzerinde olduğunu belirtildi.

FELAKETİN FOTOĞRAFLARI İÇİN BURAYA TIKLAYIN!

Altyapının yüzde 80'ine yakın bir bölümünün ise kullanılamaz duruma geldiği ifade edildi. Çok sayıda tayfun kurbanının sular altında kalarak hayatını kaybettiği sanılıyor. Saatteki hızı 300 kilometreyi aşan tayfunun bir tsunamiyi andıran büyüklükte dalgalara yol açtığı belirtiliyor. Filipinler hükümetinin verdiği bilgiye göre, tayfundan 4 milyon 300 bin kişi zarar gördü. 800 bin kişi evini terk etmek zorunda kalırken, mağdurların çoğu tüm varlığını kaybetti.

Afet bölgesinde incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Manuel Roxas, “Korkunç bir durumla karşı karşıyayız. Kıyı bölgelerinden içerilere kadar neredeyse her şey yıkılmış. Tıpkı bir tsunami gibi” diye konuştu.

Görgü tanıklarının verdiği bilgilere göre, yiyecek ve içme suyu sıkıntısının baş gösterdiği afet bölgesinde, evler, dükkanlar, hatta para çekme otomatları yağmalanmaya başlandı. 200 bin nüfuslu Tacloban'da Kızıl Haç'a bağlı bir yardım konvoyunun da yağmalandığı belirtildi. Tacloban kentinde tayfun nedeniyle yıkılan evlerin ve ağaçların yolları kapattığı, bu nedenle sağ kalanlara yardımların zorlukla ulaştırıldığı kaydedildi. Birleşmiş Milletler Doğal Afetler Değerlendirme Komisyon Ekibi Başkanı Rhodes Stampa, “Bu büyüklükte bir felaketi en son Hint Okyanusu'ndaki tsunamide görmüştüm” dedi.