Dünya Gündemi – Öne Çıkanlar

Saat 14:30 itibariyle dünya gündeminde öne çıkanlar derlenmiştir.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, İsviçre’nin Davos kasabasında yapılan Dünya Ekonomik Forumu toplantılarına katıldı. Bakan Gül, “Irak ve Orta Doğu’nun Geleceği” adlı konferansta konuştu. Gül, Irak’ın parçalanması halinde bölgede koasa neden olacağı konsunda uyarıda bulundu. Gül, ABD’nin de İsrail’i Suriye ile müzakerelere başlaması konusunda teşvik etmesi gerektiğini söyledi.

GAZZE – Hamas-El Fetih çatışmalarında ölü sayısı 15’e yükseldi

Filistin’de El Fetih ve Hamas taraftarları arasında 2 gündür süren çatışmalarda ölü sayısı 15’e yükseldi. Hastane ve sağlık kaynakları, son iki günde çıkan olaylarda 45 kişinin de yaralandığını açıkladı.

LONDRA – Londra’da düzenlenen Türk – Ermeni İlişkileri Konferansı’nda gerginlik

Türk Federasyonu Birliği tarafından Londra’da düzenlenen “Türk-Ermeni İlişkileri ve Terörizm”adlı konferansta gerginlik çıktı. Prof.Dr. Türkkaya Ataöv, Prof. Dr . Norman Stone ve Prof. Dr. Orhan Çekic’in konuşmacı olarak katıldığı konferansın sonunda, salondaki bir Ermeni asıllı vatandaşın konuşmacılara bağırması üzerine gerginlik başladı.

AHMEDABAD – Hindistan’da okul çöktü: 11 kız öğrenci öldü

Hindistan’ın batısındaki Gujarat eyaletinde bir okulun çökmesi sonucu 11 kız çocuğunun öldüğü, onlarcasının da yaralandığı açıklandı.