Dünya Gündemi – Öne Çıkanlar

Saat 14:30 itibariyle dünya gündeminde öne çıkanlar.

LEFKOŞA – İngiltere, KKTC’nin doğrudan uçuş başvurusunu reddetti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, İngiltere’ye doğrudan uçuş için yaptıkları başvurunun reddedildiğini bildirdi. Kıbrıs gazetesine açıklama yapan Talat, İngiliz Taşımacılık Otoritesi’nin bu kararının ardından yargıya başvurulması için gerekli talimatın verildiğini açıkladı.

LEFKOŞA – Rum kesiminde bulunan toplu mezarda 10 Kıbrıslı Türk’ün gömüldüğü tahmin ediliyor

Lefkoşa’nın Rum Yönetimi’ne bağlı güney kesiminde dün bulunan toplu mezarda yaklaşık 10 Türk’e ait cesedin gömüldüğü tahmin ediliyor. 1963 yılında katledilen Türklerin cesetlerinin Strovolos Belediyesi sınırılarındaki su kaynağının yakınına gömüldüğü yönündeki bilgiler üzerine harekete geçen Kayıplar Komitesi dün bölgede bir toplu mezar tespit etmişti.

FT.CAMPBELL : Irak’ta vahşete imza atan Amerikan askerine 100 yıl hapis cezası verildi

Irak’ta 14 yaşında bir kıza tecavüz ettikten sonra kendisiyle birlikte ailesini de öldüren Amerikan askeri 100 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Çavuş Paul Cortez (24), suçunu itiraf etmesi ve diğer sanıklar aleyhine ifade vermesi nedeniyle idam cezasından kurtuldu.

SOFYA – Yurtdışındaki Bulgar vatandaşları oy kullanabilecek

Yurtdışındaki Bulgaristan vatandaşlarının mayıs ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekilliği seçimlerinde oy kullanılmasını engelleyen yasanın kabul edilmesinden bir hafta sonra, yasada yapılan son değişik ve düzenlemeler sonucu gömenlerin seçimlerde oy kullanabilmesine olanak sağlandı.

RİGA – Letonya’da yangın: 26 ölü

Letonya’nın batısında, engellilerin bulunduğu bir bakımevinde çıkan yangında 26 kişi hayatını kaybetti.

PARİS – Çad Başbakanı Yoadimnadji Fransa’da öldü

Çad Başbakanı Pascal Yoadimnadji, geçirdiği kalp krizi nedeniyle Fransa’nın başkenti Paris’te kaldırıldığı bir hastanede hayatını kaybetti.

LONDRA – Müslüman mimarlar, Batılı bilim adamlarının 500 yıl önünde

İngiliz The Independent gazetesi, Müslüman mimarların binaları süslemek için 500 sene önce kullandığı geometrik şekillerin Batılı bilim adamları tarafından yeni yeni keşfedildiğini yazdı.