Dünya gündeminde öne çıkanlar

10 Tem 2006 Pazartesi- Saat 14:30 itibariyle dünya gündeminde öne çıkanlar şunlar:

ŞAM – Meşal: “Filistinli esirler bırakılmazsa İsrail askerini bırakmayacağız”

Hamas’ın sürgündeki siyasî lideri Halid Meşal, bir İsrail askerinin kaçırılmasından sonra ilk kez basın mensuplarının karşısına çıktı ve İsrail’in Filistinli tutukluları bırakmak zorunda olduğunu vurguladı

KUDÜS -Olmert: “Roket saldırıları durursa Gazze’deki operasyona ihtiyaç kalmayacak”

Gazze’de düzenledikleri operasyonun kaçırılan asker Gilad Şalit’i kurtarmak ve Kassam roketleriyle düzenlenen saldırıları durdurmak gibi iki temel amacı olduğunu ifade eden Ehud Olmert, saldırıların durması için herhangi bir takvim belirlemediklerini söyledi.

BAĞDAT – Irak’ta şiddet olayları sürüyor: 18 ölü

Irak’’ın başkenti Bağdat’ta gün patlama sesleri ile başladı. Bugün Beyya bölgesinde bir araca yerleştirilen bombanın patlatılması sonucu 5 kişi hayatını kaybetti. Şiilerin yoğun olarak yaşadığı Sadr semtinde düzenlenen bombalı saldırılarda 8 kişi öldü. Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) Kerkük bürosunu hedef alan bombalı saldırıda ise 5 kişi hayatını kaybetti.

STOCKHOLM – İsveç’te bir lunaparkı, başörtülü çalışanlarına özel başörtü tasarladı

Göteborg kentindeki ülkenin en büyük eğlence parkı Liseberg, başörtülü çalışanlarına özel başörtü tasarladı. Parkın başörtü tasarlama kararı ise; başörtüsü taktığı gerekçesiyle iş başvurusu geri çevrilen bir bayanın daha sonra Ayrımcılık Ombudsmanı kararıyla işe alınmasıyla alındı.