Dünya Kupası Taipei Bilgisayar Fuarı’nda da izlenecek

Tayvan'ın başkenti Taipei'de bu yıl 26.'sı düzenlenecek olan Taipei Bilgisayar Fuarı'nda (Computex) bu sene yeni bir uygulamayla Dünya Kupası maçları kurulacak LCD ekranlarla canlı olarak yayınlanacak.

Fuarın organize eden Tayvan Dış Ticaret Geliştirme Konseyi (TAITRA) Başkan Yardımcısı Walter Yeh fuara, özelikle Avrupa’dan gelen, bir çok ziyaretçi için Dünya Kupası maçlarının ticarette daha önemli olduğunu, organizasyon olarak ziyaretçilere daha iyi hizmet sunmak amacıyla bu kararı aldıklarını söyledi. Yeh ayrıca, Computex’in dünyanın ikinci Asya’nın birinci en büyük bilgisayar fuarı olduğunu söyledi. Yeh, Computex’i diğer fuarlardan ayıran özellilerin hizmet kalitesini olduğunu da belirtti. Yurtdışından gelecek alıcılara, bu yıl Dünya Kupası’nı izleyebilmenin yanında Tayvan’ın turistik yerlerine ve bazı büyük şirketlere gezi imkanı da sunuluyor. Yeh, gezilerin gurup halinde yapılacağını, bunun dışında ziyaretçilere Tayvanlı şirketlerle randevu ayarlama dahil her türlü kolaylığın sağlanacağını söyledi. Bu yıl 500 kadar yabancı ziyaretçi için Tayvanlı şirketlerden randevu alınmış durumda. Computex’e bu yıl 30 bin’den fazla yabancı ziyaretçinin gelmesi bekleniyor.

Fuarda bu yıl öne çıkması beklenen ürünler ise taşınabilir cihazlar, LCD televizyonlar, MP4, kablosuz internet uygulamaları ve dijital yaşam araçları. Fuarda ilk defa gösterime çıkacak PDA ve cep telefonu modelleri olacak. Tayvanlı şirketler özellikle dizayn alanında rakiplerinden önde oldukları için fuarda bir kaç yeni dizaynın da sergilenmesi bekleniyor. Walter Yeh, Tayvan’ın bir pazarlama, AR-GE ve dizayn ülkesi olma yolunda ilerlediğini belirtti. 2005 yılı verilerine göre Tayvanlı şirketler IT ürünlerinden toplam 83 milyar US$ ciro elde ettiler. Bu ürünler arasında ağırlığı dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar, LCD ekranlar ve televizyonlar ve bilgisayar anakartı çekiyor. Tayvan hala dizüstü bilgisayar, anakart, CDT ekran ve LCD ekranda dünyanın en çok ihracat yapan ülkesi. Ülke, dijital fotoğraf makinesi, optik disk okuyucu ve server dallarında ise ikinci konumda.

Geçen yıl yapılan fuara Türkiye’den 164 kişi katılmıştı.