Dünya Kupası Türkleri de mutlu ediyor

2006 Dünya Kupası maçlarının oynanacağı ilk günde Almanya hareketli saatler yaşamaya başladı.

Cadde ve sokaklarını temiz tutan esnaflar işyerlerinin önlerine Dünya Kupası’na katılan ülkelerin bayraklarını asarak müşteri çekmeye çalışıyorlar. İşyerlerine bir taraftan müşteri çekmek için gayret eden Türk esnafları aynı zamanda Almanya’ya destek verdiklerini belirten büyük bayraklarla cadde ve sokaklarını süslediler.

Dünya Kupası süresince personellerin tutum ve davranışlarına, işyerlerinin temizlik ve hijyenik şartlarına ve ürettikleri ürünlerin kalitesine ve sundukları hizmetleri gözden geçiren işverenler Almanya’da bir ay süresince Alman vatandaşları ile birlikte en iyi bir şekilde ev sahipliği yapmaya çalışacaklarını söylediler.

Geçtiğimiz yıllarda gerçekleşen bombalama olayı ile Almanya gündemine giren ve Köln şehrinde küçük İstanbul olarak bilinen Keup caddesi esnafları duygu ve düşüncelerini ise şöyle anlattılar;

Süleyman Ertürk (Kervensaray Lokantası sahibi): Bayrak asmadaki amacımız; Avrupa’da yaşayan Türkler olarak, Türk ve Alman bayraklarını birlikte asarak Alman Milli Takımını desteklediğimizi göstermek istedik. Bu güzel atmosferde Türk Milli takımı yok ama Almanların yanında Türklerin olduğunu göstermek istedik. Türkler Almanlarla birlikte Dünya Kupası’a ev sahipliği yapacağız. Dünya çapında gelen insanlara Türkiye’de olduğu gibi sıcak kanlı ve misafirperverliğimizi onlara sunacağız. Türk mutfağını gelen misafirlere tanıtacağız. Dünya Kupası esnasında bir ay boyunca güzel ticaret yapacağımıza inanıyorum. Müşteri potansiyelinin yüzde elli oranında artacağını ümit ediyorum. Şimdiden Almanya’da bazı şeyler yok satmaya başladı.

Uğur Yiğitbaş (Özlem Kuyumcusu): Amaçlarımdan birtanesi, Almanya’da yaşayan Türk toplumu olarak Almanlara olan desteğimizi göstermek istedik. Türk ve Alman dostluğunu astığımız bayraklarla göstermek istiyoruz. Bu bizim için güzel olan bu fırsat ile Alman ve Türk vatandaşları el ele vererek futbol şöleni yaşayacağız. Türk esnafları olarak müşteri beklentisindeyiz. İş sektörlerine göre ekonomi alanında canlanma olacağına inanıyorum. Yavaş yavaş kıpırdamalar başladı. Daha ilk günde hareketlilik başladı.

Yüksel Gümüş (Asya Export): Müşterilerde hareketlilik başladı. Bayrak satışlarında artışlar başladı. İnsanlar evleri ve arabaları için bayrak alıyorlar. Daha çok Alman bayrakları satıyoruz. Az da olsa diğer ülkelerin bayrakları satılıyor. Türk vatandaşları da daha çok Alman bayrakları satın alıyor. İşe ticari yönden baktığımızdan, dünya kupası süresince daha çok müşteri bekliyoruz. Almanya’da yaşayan Türkler olarak Alman bayraklarını ellerimize alarak destekleyeceğiz.

Ali Demirel (Keup Caddesi Esnaflar Derneği Onursal Başkanı): Biz Almanya’da ev sahibiyiz. Türk esnafları işyerlerini ve caddelerini temiz tutmaları gerekir. Caddede ekstra bir iş yapma yerine Almanlarla birlikte ev sahipliği yapacağız. Türk ürünlerini vitrinlerin ön planlarına koyacağız. Burada Türkiye’nin tanıtılmasını yapacağız. Türkiye’nin kültür elçiliğini yapacağız. Bu fırsatı iyi değerlendirerek Türkiye’nin tanıtımılmasına katkı sağlayacak 65 bin esnafımızla vitrinlerimize ve tezgahlarımıza Türkiye’yi tanıtan broşürlerin konulması fayda sağlayacaktır. Türkiye’yi en iyi bir şekilde temsil edeceğimize inanıyoruz. Büyük bir kültürün fertleri olarak davranışımız ve hareketlerimiz ile Türk vatandaşları misafirperverliğini gösterecektir.