Dünya Kupası’na kendini kaptıran Çinliler felç geçirdi

Çinli doktorlar Almanya'da devam eden 18. Dünya Kupası finallerini televizyon başlarında izleyen seyircileri aşırı alkole karşı uyarırken, maçlardan dolayı yüz felci geçiren hastaların sayısında yüzde yirmilik artış olduğuna dikkat çekildi.

Pekin Yijiyuan Yüz Nörolojisi Enstitüsü doktorlarından Sun Liangui, devletin kontrolündeki devlet medyasından İngilizce yayımlanan Çin Günlüğü gazetesine yaptığı açıklamada, alkollü ve aşırı heyecanla maçları takip edenlerin sağlıklarının büyük risk altında olduğunu söyledi. Sun, bu tür durumlarda sadece ölüm olaylarının gerçekleşmediğini belirterek, kupanın başladığı 9 Haziran tarihinden bu yana yüz felci geçiren hastaların yüzde yirmi arttığını kaydetti. Heyecan ve alkolün bir çok sağlık sorununu beraberinde getirdiğini söyleyen Sun, “Geç saatlere kadar heyecanlı ve alkollü olarak beklemek yüz kaslarının zayıflamasına ve bağışıklık sisteminin çökmesine neden olabiliyor. Bunun sonucunda da yüz felci meydana geliyor” diye konuştu. Sun izleyicilere de şu tavsiyelerde bulundu: Dünya Kupası’nda yeterli istirahat ettiğinizden emin olun. Heyecanınızı kontrol edin. Maçı izlediğiniz odadaki sıcaklığın 26 dereceyi geçmemesini ve havalandırmanın iyi olduğundan emin olun.

Yerel medyada yeralan haberlere göre şampiyonanın başladığı tarihten itibaren şu ana kadar beş kişi televizyon karşısında maçları izlerken öldü. Doktorlar maçlar esnasında aşırı alkol almanın ve yüksek tansiyonun ölümlere neden olduğunu ifade ediyor. Çinli doktorlar, ülkedeki futbolseverlerin çoğunun gece maçları izledikten sonra gündüz de işyerlerinde çalıştığını ve yeteri kadar uyku alamamalarından dolayı da bunun sağlıklarını olumsuz etkilediğine dikkat çekti.

Dünya kupası Çinlilerin en çok izledikleri organizasyon olarak biliniyor. Bir çok Çinli, Çin ile Almanya arasındaki 6 saatlik farktan dolayı yerel saatle akşam 21:00’de başlayıp sabaha kadar süren maçları eğlence yerlerinde yada evlerinde büyük coşku ile izliyor.