Dünya Kupasında terör tehlikesi yok

Almanya İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble, Dünya Futbol Şampiyonası'nda terör eylemleri olacak diye fazla endişelenmenin gerekli olmadığını belirtti

Aşırı sağ tehlikesinin birde holigan sorunu eklenince birçokların aklını ‘Yeterince tedbir alındı mı?’ sorusu meşgul ediyor. Schaeuble, polis ve güvenlik teşkilatları Dünya Futbol Şampiyonası için uzun zamandır hazırlıkları sürdüğünü dile getirirken, “Alınan güvenlik önlemlerinden yola çıkacak olursak benim güvenlik konusunda içim rahat.” dedi. Dünya Futbol Şampiyonası hakkında Süddeutsche Tageszeitung gazetesine konuşan Schaeuble, dünya kupasında yüksek terör tehlikesi görmediğini belirtti. Büyük organizasyonlarda her zaman olay çıkma ihtimali olduğuna dikkat çeken Schaeuble, “Dünya Futbol Şampiyonası’nda olay çıkma ihtimali diğer büyük organizasyonlara karşılaştırıldığında daha da yüksek değil. Bundan 1 yıl önce Katoliklerin düzenlediği Dünya Gençlik gününde de bu risk aynı orandaydı.” dedi. “Benim için rahat” diyen Schaeuble, güvenlik konusunda yapılabilecek her şeyi yaptıklarını söylerken, “Biz elimizden gelen her şeyi yaptık. Bundan sonra artık dünya kupasının olaysız geçmesini ümit ediyoruz.” dedi.

“Milli takımlarına saldırı olacağını zannetmiyorum”-

Dünya Futbol Şampiyonası’na katılacak olan ülkelerin milli takımlarına terör eylemleri ve saldırıları olacağını zannetmediğini belirten Schaeuble, ancak dev ekranlarda izlenen maçlarda olay çıkma ihtimali olduğunu vurguladı. Schaeuble, “Eğer Dünya Futbol Şampiyonasında saldırılar gerçekleşecek olursa bu saldırılar takımlara olacağını düşünmüyorum. Olsa olsa çok insanların bulunduğu mekânlara saldırılar gerçekleşir. Mesela maçların izlenmesi için kurulan dev ekranlar bu mekânlardan en başta gelenleri.” dedi. Yüz binlerce insanın dev ekranlarının önünde toplanacağına dikkat çeken Schaeuble, bu alanlarda özellikle güvenlik önlemleri daha da yüksek tutulacağını belirtti.