Dünya kupasından tat alamadık

UEFA As Başkanı, FIFA İcra Kurulu Üyesi Şenes Erzik, Dünya Kupası Gözlemci Delegasyon Grup Başkanı olarak bulunduğu Hamburg`ta, "Dünya Kupası'ndan beklediğimiz tadı alamadık" dedi.

Dünya Kupası’nın bu yılki performansını beğenmediğini söyleyen Erzik, kupa maçları nedeniyle Hamburg´ta gözlemci olarak bulunduğunu belirterek, “FIFA Delegasyonu´na başkanlık yapıyorum. 10 Haziran´dan beri Hamburg´ta bütün maçları takip ettik. 2 Temmuz’a kadar da Hamburg´ta bulunacağım” dedi.

Erzik, çeyrek finalistlerin belli olmasına kadar oynanan maçları değerlendirirken ise, “Dünya Kupası’ndan açıkçası bu sene pek zevk almadık, yıldız futbolcuların kendilerini göstermek için sergilediği güzel oyunlarını bu yılki dünya kupasında pek göremedik. Bu da göze hitap eden futboldan yoksun bir dünya kupası olmasını neden oldu” diye konuştu.

Erzik’in sorulara verdiği cevaplar ise şöyle;

– Dünya Kupası bol kartlarla geçti, özellikle de çeyrek finaller için vize maçlarında bol kart gördük, bunun sebebini neye bağlıyorsunuz?

– Kore-Japonya’da FIFA Hakem Komitesi başkanı bendim, çok eleştiri aldık, aradan 4 yıl geçmesine rağmen çok şeyler değişmesine rağmen burada değişen bir şey olmadı. Grup maçları başladığında bazı problemlerin üzerinde durulmadı, çeyrek final vize maçlarında bu problemler daha da büyüdü ve bundan sonraki maçlarda daha sert oyunlar göreceğiz. Kaybeden evine gideceği için iyi mücadele olacak ve bu da hakemlerin işini daha da zorlaştıracak.

– FIFA kokartli Türk hakemlerin turnuvada olması imaj açısından nasıl olurdu?

– Türkiye´den hakem olması için belli standardlar olması lazım, üst düzey branşta hakemlerin olması gerekir, Ahmet Çakar’dan sonra bir boşluk oluştu. Yeni genç hakemler geliyor. Selçuk Dereli ve Bülent Demirlek yetişiyor ve bunun arkası gelecek diye ümit ediyorum.

– Dünya Kupası’nda bir favoriniz var mi?

– Bizim tarafsız olmamız lazım söyleyemem ama içimde bir takım var.

– Türkiye´nin İsviçre maçından dolayı aldığı cezada indirime gidildi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

– Cezada % 50 indirime gidildi, FIFA tarihinde böyle bir karar yok, mucize bir olay bu. Bundan ötesi de olamaz. Geçirilen aşamalar takipler sonucunda böyle bir kararı almayı başardık.

– BİZ DE EN AZ İSVİÇRE KADAR BAŞARILI OLURDUK –

– Bu Dünya Kupası´na Türkiye katılsa yeri neresi olurdu?

– Gireceği gruba bağlı tabiki, Fransa grubunda olacaktı. Fransa, Kore, Togo ile karışılacaktı. Fransa kötü başladı mesala. İsviçre de penaltılarda Ukrayna´ya yenildi. En az İsviçre kadar başarılı olurduk bence.

– Almanya´da yaşayan Türkler´in Almanlara destek vermesini nasıl buluyorsunuz?

– Doğal buluyorum, burada yaşadıkları için entegre olmaları, birliktelikleri göstermek için destek vermeleri gerekir. Çağdaş hareketlerinden dolayı burada yaşayan vatandaşlarımızı taktir ediyorum.

– Ev Sahibi Almanya´nın Dünya Kupası´na hazırlanmasını ve de şuana kadarki temposunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

– Fevkalade güzel buldum, çok iyi hazırlanmışlar. Alman disiplini içerisinde çok iyi bir organize gerçekleşti. Hakikaten dört dörtlük bir çalışma..

– FIFA Dünya Kupası maçlarının bir kaçında bariz hatalar yaptı, hatta Fransa maçında maç iptali gereken hata yapıldı. FIFA imaj zedelenmesinden dolayımı ertelemeye gitmedi?

– Türkiye´de bu yaşandı. Fenerbahçe – Çaykur Rizespor maçında hakem Ali Aydın´ın yaptığı aynı hatadan maç iptal edildi ve tekrarlandı. Ama burada maçların tamamının saatleri ve zamanı belli idi, zincirleme bir gidiş vardı, maçın iptali organizeyi aksattırırdı. Bundan dolayı maçın tekrarı olmadı.

– Dünya Kupası`n da elenen takımlar arasında üzüldüğünüz oldumu hiç?

– Gana Milli Takımı’nın elenmesine çok üzüldüm açıkçası, iyi bir takımdı çokta isteklilerdi. Turnuvanın renkli takımlarındandılar. Çok çalışıpta başarıyı elde eden bir takım görmek isterseniz Gana´ya bakabilirsiniz.”