Dünya’nın ilk Ahıska Türkleri Sürgün Abidesi İzmir’de açıldı

İzmir Ahıska Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından Türkiye'nin ilk Ahıska Türkleri Sürgün Abidesi İzmir'e yapıldı.

İzmir Ahıska Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından Türkiye’nin ilk Ahıska Türkleri Sürgün Abidesi İzmir’e yapıldı. Menemen İlçesine bağlı Koyundere beldesindeki TOKİ konutlarının içine yapılan abidenin açılışına AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ ve Dünya Ahıska Türkleri Birliği Başkanı (DATÜB) Genel Başkan Yardımcısı ve Avrupa Temsilcisi Burhan Özkoşar da hazır bulundu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören de hüzün ve gözyaşı eksik olmadı.

DÜNYADA TEK SÜRGÜN ABİDESİ
Dernek Başkanı Dr. İbrahim Agara tarafından projesi hazırlanan yapımı tamamlan abidenin açılışında konuşan Dernek Başkan Yardımcısı Mustafa Paşa, “Bu abide dünya da Ahıska Türkleri adına dikilen ilk anıttır. Ahıska Türklerine yapılan sürgün ve soykırım facialarını unutmamak ve gelecek nesillere hatırlatmak için yapıldı. Ayrıca bu anıt vesilesiyle vatan uğruna şehit düşen ve sürgün de hayatını kaybeden atalarımızın aziz hatırasını saygı ve sevgiyle canlı tutacağız. “dedi.
Mliletvekili Hamza Dağ ise hükümet olarak her zaman Ahıska Türklerinin yanlarında olduklarını söyledi.

DATÜB Genel Başkan Yardımcısı Burhan Özkoşar da, birliğin Ankara merkezde kurulduğunu ve kendisininde AB konseyinde Ahıska adına görüşmeler yaptığını anlattı. Dünya’nın 10 farklı ülkesinde Ahıskalıların yaşam mücadelesi verdiğinin altını çizen Özkoşar, 1944 yılında elimizden zorla alınan hakkımızın geri verilmesi için mücadele veriyoruz. Avrupa Konseyi bu konuda çok ciddi adımlar atmaktadır.Biraz gecikme oldu.Ocak itibariyle yeni çalışmalar yapacaktır.”

14 Kasım 1944 tarihinde yaşanan acı sürgünle ilgili şiirlerin okunmasının ardından abide dualarla açıldı.

ABİDENİN ÖZELLİĞİ
Abide, 50 metrekarelik bir alan üzerinde, 2.5 metre yüksekliğinde, 20 santimetre genişliğinde ve 30 santimetre çapındadır. Üç basamaklı beyaz mermerden yapılan abide, iki bölümden oluşuyor. Ön bölümün üst kısmında 14 Kasım 1944 yılında Ahıska’dan sürgün edilen binlerce kadını temsilen yaşlı bir teyzenin endişe ve korkuyla trene bakışı yer alıyor. Alt kısmında ise tarihçe yer alırken diğer tarafta Ahıska kalesi bulunuyor.