Dünya pamukçuluğunun gözü İzmir’de…

Pamukta dünyanın en önemli ithalatçı, üretici ve tüketicilerinden biri olan Türkiye'nin, bu ürünün üreticisi müslüman ülkelere liderliği gündeme geldi.

Aynı toplantıda, İslam Kalkınma Bankası’nın, pamuk üreticisi müslüman ülkelere yeni kredi desteği sağlayabileceği yolundaki beklentiler, dünyanın önemli pamuk üreticilerinin de dikkatini İzmir’de yoğunlaştırmasına neden oldu.
ABD’nin kendi pamuk ihracatçılarını destekleyebilmek amacıyla yıllardır sürdürdüğü ve piyasada önemli etki yapan GSM kredilerine “alternatif” olabilecek böyle bir desteğin, dünya piyasalarındaki dengeleri değiştirebileceği belirtildi.

İslam Kalkınma Örgütü’nün ilk kez geçen yıl S.Arabistan’ın Cidde kentinde gerçekleştirdiği uzmanlar grup toplantısında Türkiye’yi temsil eden ve bu yılki toplantıya da aynı sıfatla katılacağı açıklanan İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Yemişçi, pamuk üreticisi müslüman ülkelerin Türkiye’yi lider olarak görmek istediğini söyledi. Özellikle Afrika’daki 12 pamuk üreticisi ülkenin, teknoloji ve pazarlama konusunda kendilerine bir önder arayışı içinde olduğunu hatırlatan Yemişçi, “Geçtiğimiz günlerde İzmir’e gelen Burkina Faso Ticaret Bakanı Benoit Quttara da bu samimi dileklerini iletti. Sanırım ay sonundaki toplantıda, İslam ülkelerinin ortak pamuk politikalarında üstleneceğimiz rol daha netleşir” diye konuştu.

İslam Kalkınma Bankası üyesi olan pamuk üreticisi ülkelerin, 2.8 milyon ton ile dünyadaki toplam pamuk ihracatında yüzde 38’lik payı bulunduğuna ve bu rakamın çok ciddi bir oran olduğuna dikkat çeken İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı şöyle devam etti: “Türkiye ise pamukta dünyanın ikinci büyük ithalatçısı, beşinci büyük tüketicisi ve yedinci büyük üreticisi. Dünya tekstil ihracatındaki payı yüzde 3.1, konfeksiyon ihracatında ise yüzde 4.4 oranında. Bugün artık Türkiye’nin, tekstil ve konfeksiyon sektöründe sağladığı gelişmelere bağlı olarak edindiği bilgi ve deneyimini, İslam Kalkınma Örgütü üyesi diğer ülkelerle paylaşması ve onlara yol göstermesi isteniyor.”

Burkina Faso yetkilileriyle yaptıkları son görüşmede, Afrika ülkelerinin, pamuk ihracatının artırılması amacıyla İslam Kalkınma Bankası’nın garantörlüğünde ve sponsorluğunda uzun vadeli bir kredi beklentisi içinde olduğunu gördüklerini söyleyen Tuğrul Yemişçi, “Afrika’da toplamda Türkiye kadar pamuk üreten 12 ülke var. Onlar Türkiye’yi üretimde ve pazarlamada lider olarak görmek istiyorlar. Öyleyse biz de onlara önderlik yapalım. Bu ülkelerin çoğu, bizim 1970’lerdeki durumumuza benziyor. Ürettikleri pamuğun yüzde 95’ini hammadde olarak satıyorlar çünkü işleyecek tesisleri yok” dedi. Yemişçi, İslam ülkeleri arasındaki kaynaşma ve işbirliğinin sağlanması durumunda, pamuk üretimi ve ticaretinde önemli bir gücün ortaya çıkacağını sözlerine ekledi.

Geçtiğimiz hafta İzmir Ticaret Borsası’nı ziyaret eden Burkina Faso Ticaret Bakanı Benoit Quttara da, “Para İslam Kalkınma Bankası’nda, pamuk bizde, pamuk talebi ve teknoloji de sizde var. Neden hep birlikte çalışmıyoruz?” diyerek ay sonunda İzmir’de yapılacak toplantıda bu konunun tartışılmasını istemişti.

İslam Kalkınma Örgütü’ne üye pamuk üreticisi ülkelerin verimlilik, üretim ve uluslararası rekabet gücünün artırılması amacıyla 28-30 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek 2. Uzmanlar Grup Toplantısı’na Benin, Burkina Faso, Mali, Sudan, Uganda, Fildişi Sahili, Çad, Nijerya, Türkmenistan, Azerbaycan, Özbekistan, Bengaldeş, Mısır, Pakistan, Suriye, Malezya, İran ve Türkiye’den uzmanlar katılacak. Toplantının ana gündem maddeleri ise üye ülkelerde pamuk üretimi ve üretim politikaları, pamukta sanayi-ticaret ve üye ülkeler arasında ikili işbirliğinin geliştirilmesi ve Dünya Ticaret Örgütü’nün politikaları olacak.