Dünya rekabeti; egitim ve kalite ile kazanilacak

ADANA - Türkiye Metal Sanayicileri Sendikasi (MESS) Egitim Vakfi Genel Müdürü Necdet Kenar, küresellesme ile birlikte ortaya çikan global rekabeti kazanmak için mutlaka egitime ve kaliteli üretime önem verilmesi gerektigini söyledi.

ASO Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Yesilpinar’in baskanligindaki seminerin konusmacisi MESS Egitim Vakfi Genel Müdürü Necdet Kenar, verimliligi nasil arttiririz ve nasil elde edebilir ve sürdürülebiliri konusacaklarini söyledi. Olayin özünün rekabet oldugunu ileri süren Kenar, bugün herkesin küresel rekabet içinde olmasinin, rekabetin siddetlenmesi ve küresel hale gelmesinde birkaç neden oldugunu belirterek sunlari söyledi:

“Bunun en önemli nedenlerinde birisi, gümrüklerin ortadan kalkmasi, vergilerin ve kotalarin asagi çekilmesi. Bu durum uluslararasi mal ticaretini etkiliyor. Diger bir neden ise teknolojik gelisme, ulasim ve haberlesme. Haberlesme teknoloji ile daha kolay hale geldi. Artik tüm dünyadan haberdar olma sansimiz var. Tüm bunlar rekabeti artiriyor. 21. yüzyil bilgi toplumu olmasi, rekabeti arttiriyor. Eskiden rekabet malin kendisiydi. Suanda hizmetler ve bireylerin kendisi rekabete girdi. Her alan rekabete konu oluyor. Rekabet iyi firsatlar ve tehditleri de sunuyor. Japon ve ABD firmalar rekabette tehdit konumuna geldi. Kazananlar ve kazanamayanlar var. Çin ve Hindistan kazandi, bazen ABD bile kaybetti.”

Rekabetle verimlilik arasinda siki bir iliski olduguna isaret eden Kenar, sirketlerin ve kisilerin rekabet üzerindeki etkilerini verimliligin belirledigini söyledi. Dünya düzeyinde verimli olmak için kaliteli ve ucuz üretim yapmak gerektigine dikkat çeken Kenar, konusmasini söyle tamamladi: “Verimlilik, rekabet ve kisi basina düsen gelir düzeyi arasinda siki iliski var. Türkiye, Almanya’nin yüzde 4’ü kadar verimlilige sahip. Zengin olmak istiyorsaniz verimliligi artirmaliyiz. Bunu artirmanin üç yolu var, yenilik yapmak, katma degeri yüksek ürünlere yönelmek, is organizasyonlarini belirlemek ve çalisanlari egitimli hale getirmeliyiz.”