Dünya Saglik Örgütü verilerine göre her yil 3 milyon insan diyabete yakalaniyor

ELAZIG - Dünya Saglik Örgütü (WHO) verilerine göre her yil 3 milyon kisi diyabete yakalanirken az gelismis ülkelerde bu hastaligin dramatik olarak artis gösterdigi belirtildi.

Firat Üniversitesi (FÜ) Tip Fakültesi Endokrinoloji Bilim Dali Baskani Doç. Dr. Ramiz Çolak, diyabetin Türkiye’de yaklasik 2,6 milyon bilinen, 2,4 milyonda diyabet adayi olmak üzere 5 milyon kisilik populasyonu ilgilendiren bir hastalik oldugunu belirtti.

Konuyla ilgili bir açiklama yapan Çolak, diyabet ve komplikasyonlari konusunda toplumun dikkatini çekmeyi hedefleyen 14 Kasim Dünya Diyabet Günü’nün tüm dünyada oldugu gibi Elazig’da da, kamuoyunun diyabet konusunda duyarliligini artirmaya yönelik çalismalarin yapilacagini söyledi.

Diabetes Mellitus’un çagin önemli bir halk sagligi problemi oldugunu ifade eden Çolak, dünyada en çok hastaligin görüldügü ülkelerden Hindistan’daki diyabetli sayinin WHO’nun verilerine göre önümüzdeki 10 yilda yüzde 35’ten daha fazla artacagini tahmin edildigini açikladi. Çolak, “Gelecek 25 yilda Çin’de 50 milyondan fazla kisinin diyabetli olacagi bildirilmektedir. Gelecek 10 yil içinde Afrika’nin yüzde 40’i, Amerika’nin Bati Pasifik ve orta bölgelerinin yüzde 50’nin diyabetik olacagi ve diyabete bagli nedenlerden ölümlerin yüzde 80 oraninda artacagi tahmin edilmektedir. Ama Türkiye açisindan diyabetin diger ülkeler arasindaki garki da yok gibi. Ülkemizde yaklasik 2,6 milyon bilinen ve 2,4 milyonda diyabet adayi olmak üzere 5 milyon kisilik populasyonu ilgilendiren bir hastaliktir. Bu nedenle dünya diyabet gününde birinci hedefimiz diyabet konusunda halkin bilinçlendirilmesidir” dedi.

Çolak, bu baglamda 14 kasim tarihinde Belediye Kültür Merkezi’nde, saat 13.00’te FÜ Tip Fakültesi Endokrinoloji Bilimdali ve Elazig Belediyesi’nin isbirligiyle Çagimizin Hastaligi Diabetes Mellitus Hakkinda Bilmek Istedikleriniz konferansinin düzenlenecegini ifade etti.

Çolak, ayni gün saat 10.00’dan itibaren kültür merkezinden önünde ücretsiz kan sekeri ölçümünün yapilacagini sözlerine ekledi.