Dünya Sağlık Örgütü’nden Türkiye’ye şok uyarı!

Dünya Sağlık Örgütü son tütün raporunu açıkladı: En fazla tüketimin olduğu 10 ülkede..

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) raporuna göre, ‘tütün salgını’ 20. yüzyılda 100 milyon ölüme neden oldu ve eğer ciddi adımlar atılmazsa 21. yüzyılda 1 milyar insan tütüne bağlı nedenlerden hayatını kaybedebilir.
Rapora göre, dünyada sigara içenlerin üçte ikisi, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 10 ülkede yaşıyor. En çok sigara içen insanın bulunduğu Çin’i (yüzde 30) sırasıyla Hindistan (yüzde 10), Endonezya, Rusya, ABD, Japonya, Brezilya, Bangladeş, Almanya ve Türkiye izliyor. Ayrıca normal sigaralar en çok kullanılan tütün tipi olsa da sarma sigara, karanfilli sigara ve nargile gibi diğer tütün ürünleri de en az onlar kadar ‘ölümcül’.
Kullanımın üçüncü dünya ülkelerine kaydığı belirtilen rapora göre, 2030 itibarıyla tütüne bağlı ölümlerin yüzde 80’i düşük gelirli ülkelerde olacak. Raporda hükümetlere altı öneride bulunuluyor: Ürünlerin vergisini ve fiyatlarını artırmak, reklam-promosyon ve sponsorluklarını yasaklamak, insanları pasif içicilikten korumak, tütünün tehlikeleri hakkında bilinci artırmak, bırakmak isteyenlere yardımcı olmak ve tüketimi anlayıp çözüm üretebilmek için yakından takip etmek.