Dünya sampiyonu engelli sporcuya ITO’dan ödül

ISTANBUL- Tayvan’da yapilan “Dünya Bedensel Engelliler Badminton Sampiyonasi”nda ülkemizi temsil eden sporcumuz Avni Kertmen birinci oldu.

ITO Yönetim Kurulu Baskani Murat Yalçintas, ITO Genel Sekreteri Dr. Cengiz Ersun, Istanbul Milletvekili Lokman Ayva, engelliler dernek ve federasyon yetkililerinin katilimiyla bir basin toplantisi düzenlendi. 3 defa dünya ve Avrupa sampiyonluguna, 10 defa Almanya sampiyonluguna, 2 defa da dünya ikinciligine imza atan, uluslararasi alanda 20 birinciligi bulunan Kertmen, ilk defa Türk bayragiyla ve ITO’nun sponsorlugunda yaristi. Basin toplantisinda yaptigi konusmada, Avni Kertmen ile Almanya seyahati sirasinda tanistigini söyleyen ve basarisindan dolayi sporcuyu tebrik eden ITO Baskani Murat Yalçintas, “Avni Kertmen’in basarilari her türlü övgü ve takdire deger. Hayata bakis açisiyla bütün insanlara örnek olmasi gerekiyor. Bütün insanlarin Avni Kertmen gibi mücadele ve hayata tutunma azmini kaybetmemesi lazim. Biz imkan tanidik, Avni Kertmen basardi. ITO Avni Kertmen ve tüm engellilerin yaninda. Bundan sonra da destegimiz devam edecek” dedi

“Engelliler evlerine kapanmasin”
Geçirdigi bir trafik kazasi sonucu 24 yasinda tekerlekli sandalyeye mahkum olan Avni Kertmen, o tarihten sonra hayata tutunusunu söyle dile getirdi: “Bir gün camdan bakarken, engelli birinin tekerlekli sandalyesinden inip, araba kullanmaya basladigini gördüm. Bu benim hayatim için dönüm noktasi oldu. Ondan sonra spora basladim, çalisarak basarilar kazandim.” Basin toplantisinda konusan Istanbul Milletvekili Lokman Ayva da, engellilerin imkan verildigi takdirde imkansizlari basardigini söyledi. Engellileri daha fazla hayatin içinde görmek istediginin altini çizen Ayva, bu basarilari hayata geçirmek için daha fazla destege ihtiyaç oldugunu söyledi.