Dünya tartışmaları yakından izliyor

Başörtüsü yasağının TBMM'de kaldırılması dünyada da geniş yankı buldu.

Üniversitelerdeki başörtüsü yasağının Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde rekor oyla kaldırılması dünyada da geniş yankı buldu.

TBMM’nin üniversitelerdeki başörtüsü yasağını kaldıran anayasal düzenlemesi tüm dünyada ses getiriyor. İşte tepkiler…

Amerikan New York Times gazetesi; “Türkiye başörtüsü yasağını kaldırıyor” başlıklı yazısında uzun yıllar Türkiye´de yaşayan Amerikalı yazar Jenny White ve sosyolog Nilüfer Göle´nin gözlemlerine dikkat çekti. White, “Başörtüsü simgesi kafaların içinde olur üzerinde değil” derken Göle’nin modern hayata entegre olan dindar kızları iyi bir işaret olarak gördüğü tespiti de yazıda geniş bir şekilde yer aldı.

Gazete, Harvard Hukuk Fakültesi’nden profesör Noah Feldman’ın imzasını taşıyan makalede ise Türkiye’de, baskıcı laikliğe karşı dini özgürlüklerin savunulması anlamına gelen başörtüsü yasağının kaldırılması, anayasal reform için iyi bir başlangıçtır yorumunu yaptı.

Washington Post gazetesi ise ekonomik gelişme ve büyüme ile muhafazakarların toplumda daha fazla söz sahibi olmasını istemeyen fanatik laik kesimin yasağın kaldırılmasına karşı olduğuna dikkat çekti.

İtalyan La Repubblica gazetesi de tartışmayı Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’la yaptığı söyleşide değerlendirdi. Gazete Pamuk’un “Başörtüsünün köktendinciliğin simgesi değil Türkiye´nin kültürel geleneğinin bir parçası olduğu” sözlerine geniş yerverdi.


Avrupa Birliği yetkilileri de başörtüsü yasağının kalkmasının Türkiye adına önemli bir gelişme olarak değerlendiriyor. Türkiye AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk, üniversitelerde başörtüsünün serbest bırakılmasını ve yasağın kalkmasından yana olduğunu söyledi ve 301, Vakıflar Kanunu gibi diğer hürriyetlerin de gecikmeden ele alınması gerektiğine vurgu yaptı.

Dünyaca ünlü Fransız siyaset bilimi uzmanı Olivier Roy da, meclisteki oylama öncesi Samanyolu habere yaptığı özel açıklamalarda üniversitelerde özgürlüğe dikkat çekmiş ve yasağın mantığını anlayamadığını söylemişti: Başörtüsü konusunda Türkiye’nin düzenlemesi, Avrupa’nın birçok ülkesinden çok daha katı. Mesele başörtüsü konusunda son derece katı bir tutum sergileyen Fransa bile üniversitelerde başörtüsüne izin vermekte. Eğer bu konuya üniversiteler düzeyinde bakacak olursak, Türkiye kendisini Avrupa’dan uzaklaştırmaktadır.