Dünya yılın ilk gününe Saddam’la uyandı

Yılın ilk sabahında dünya basınının manşetlerinde genellikle Saddam Hüseyin’in idam görüntüleri vardı.

TIMES: “SADDAM’IN İDAMI KAMUSALLAŞTI”

Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’in idamı sırasında bir cep telefonu ile çekilen görüntülerin yayınlanması, İngiliz Times gazetesinin manşet konusu oldu. Gazete, bu görüntüler nedeniyle Saddam’ın idamının fazla kamusallaştığını yazdı.

FINANCIAL TIMES: “SADDAM CELLATLARIYLA HAKARETLEŞTİ”

Saddam Hüseyin’in idamını yılın ilk manşeti yapan gazetelerden biri de Financial Times oldu. Gazete, Saddam’ın son anlarında, cellatlarıyla karşılıklı olarak birbirlerine hakaret ettiğini yazdı.

GUARDIAN: “SADDAM DARAĞACINDA NASIL ÖLDܔ

İngiliz Guardian gazetesi de Irak’ın devrik liderinin son anlarını gösteren cep telefonu görüntüsünü manşete taşıdı. “Saddam Darağacında Nasıl Öldü” manşetiyle çıkan gazete, Saddam’ın son anlarında nelerin yaşandığını anlattı.

THE SUN: “ŞEYTANLA DANS”

İngiltere’nin en büyük Bulgar gazetesi The Sun da yılın ilk sabahında “Şeytanla Dans” manşetiyle çıktı. Gazete, çekilen cep telefonu görüntülerinin “şeytan” olarak nitelendirdiği Saddam Hüseyin’in nasıl öldüğünü gösterdiğini belirtti.

INDEPENDENT: “DÜNYA EN SICAK YILA HAZIR OLSUN”

Independent gazetesi ise Saddam Hüseyin’i manşet yapmayan ender gazetelerden biri oldu. Gazete bunun yerine 2007’nini ilk sayısında küresel ısınmaya dikkat çekerek El Nino ile Küresel ısınmanın birleşmesi nedeniyle 2007’nin kaydedilen en sıcak yıl olacağı uyarısında bulundu.

WASHINGTON POST: “IRAK’TA ÜÇ BİN ABD ASKERİ ÖLDܔ

2007’nin ilk sabahında Washington Post gazetesi alan Amerikalılar ise yeni yıla iyi bir haberle başlayamadı. Gazete, Irak’ta ölen Amerikan askerlerinin sayısının 3 bine ulaşmasına yer verdiği sayısında Bush yönetiminin de yeni bir strateji düşündüğünü yazdı.

LOS ANGELES TIMES: “ÜÇ BİN SINIRINA ULAŞILDI”

Los Angeles Times gazetesi de Irak’ta ölen Amerikan askerlerinin sayısının 3 bine ulaşmasını manşet yaptı. Gazete, ölen askerlerin sayısının 3 bine ulaşmasını “önemli bir mihenk taşı” olarak değerlendirdi.

NEW YORK TIMES: “SADDAM’IN ACELE İDAMI ELEŞTİRİLİYOR”

Bir başka Amerikan gazetesi olan New York Times da Saddam Hüseyin’in alelacele idam edildiğini ve bunun da eleştirilere neden olduğunu belirtti.