Dünyada 191 milyon gurbetçi var

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Kofi Annan, doğduğu ülkenin dışında yaşayan 191 milyon kişi olduğunu ifade ederek göçmenliğin uluslararası yaşamın temel özelliklerinden biri olduğunu vurguladı.

Kofi Annan, BM Genel Kurulu’na sunduğu ve hareket çağı için bir yol haritası olarak nitelendirdiği raporda, her ülkenin göçmenlik politikasını kendisinin belirleyeceğini fakat göçün niteliği ve güvenliği ile göçten karşılıklı olarak yararlanma konusuna odaklanmak gerektiğini ifade etti.

Raporda göçün, göç veren ve göç alan ülkeler için birçok fayda sağladığına dikkat çekiliyor. Göçmenler, geldikleri ülkede çok fazla tercih edileyen işleri üstleniyor, talep artışına ve ekonomik performansın yükselmesine yardımcı oluyor. Ayrıca, yaşlanan ülkelerdeki emeklilik sisteminin kendini devam ettirmesine olanak sağlıyor.

Fakir ülkeler de gurbetçilerinin gönderdiği dövizlerden faydalanıyor. Rapora göre 1995 yılında gurbetçilerin ülkelerine kazandırdığı yıllık döviz 102 milyar dolar civarındayken, geçtiğimiz yıl bu miktar 232 milyar dolara yükseldi. Söz konusu miktarın üçte birinden Hindistan, Çin, Meksika ve Fransa faydalandı.

Güney Kore, Singapur, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri ise her geçen yıl daha fazla göç alan ülkelerin başında geliyor.

BM raporuna göre yüzde 34 oranında göçmenin yaşadığı Avrupa’yı yüzde 28’le Asya, yüzde 23’le de Kuzey Amerika izliyor.

Birleşmiş Milletler verilerine göre, Türkiye’de nüfusun yüzde 1.8’i oranında göçmen yaşıyor.