Dünyada her yıl 2 milyon kişi veremden ölüyor

Dünyada her yıl 8 milyon kişinin verem hastalığına yakalandığı, 2 milyon kişinin de hayatını verem hastalığı nedeniyle Türkiye'de 25 bin kişi tedavi görüyor.

24 Mart Dünya Tüberküloz Günü dolayısıyla düzenlenen “Günümüzde verem” konulu toplantıda konuşan Türk Toraks Derneği Marmara Şube Başkanı Prof. Dr. Mehmet Karadağ, verem hastalığının son 15 yıl içerisinde yeniden tehdit oluşturmaya başladığını söyledi. Prof. Karadağ, dünya ülkelerinin bu hastalık üzerine yeniden geniş çaplı tedbirler aldığını belirtti. Prof. Karadağ, tüberküloz hastalığının tedavisinin çok kolaylaştığını, ancak düzenli ve sürekli tedavi gerektirdiğini söyledi.

Dünyada DOTS uygulamalarını her ülkenin ciddi şekilde uygulamaya başladığının altını çizen Karadağ, şöyle konuştu: “Bu konuda maalesef ülkemizde cılız çalışmalar yapılmakta. Veremin kontrolü için ülkemizde Sağlık Bakanlığı’nın bütçesinden yapılan maddi anlamda bazı çalışmalar yeteri kadar başarı sağlamamıştır. Ülkemizde çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. 9 aylık tedavi süresi sonunda hastayı tamamen sağlıklı hale getirebiliyoruz. Bunun için sürekli ve düzenli şekilde ilaç kullanımı ve tedavi şekli gerekmektedir.”

Bursa İl Sağlık Müdürü Serhat Yamalı da, artan nüfus ve alınan göç nedeniyle Bursa’da veremin görülme riskinin arttığını belirtti. Bursa’da 2004 yılında 753, 2005 yılında ise 821 kişide verem görüldüğünü dile getiren Yamalı, “Geçen sene evlilik merkezimizde 27 bin kişiyi sağlık taramasından geçirdik. 2005 yılında yüzde 94.6’lık bir aşılama oranı yakaladık.” dedi.