Dünyada öne çıkanlar

Saat 18:00 itibariyle dünya gündeminde öne çıkanlar.

WASHINGTON – “Bir zamanlar savunma duvarı olan Türkiye, artık Amerikan politikalarının önünde ciddi bir zorluk”

ABD’nin önde gelen düşünce kuruluşlarından Dış İlişkiler Konseyi’nin (Council on Foreign Relations-CFR) “günlük analiz” bölümünde yer alan “Türkiye’yi Yeniden Keşfetmek” başlıklı değerlendirmede soğuk savaş döneminde Sovyetler Birliği’ne karşı savunma duvarı olan Türkiye’nin bugün Amerikan politika üreticilerinin önünde ciddi zorluklar oluşturduğu belirtildi.

CENEVRE – Mutteki ile görüşen Annan: “İran, paketi ciddi biçimde inceliyor”

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Kofi Annan, İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki’yle nükleer program konusunu görüştü. BM’nin Cenevre’de düzenlediği silahsızlanma konferansı çerçevesinde Mutteki ile biraraya gelen Annan, görüşme sonrası düzenlediği basın toplantısında, “Mutteki’nin kendisine teşvik paketini ciddi bir biçimde incelediklerini ilettiğini” söyledi.

KİEV : Ukrayna’nın ‘turuncu’ devrimi ‘turuncu’ koalisyon doğurdu

Ukrayna’da 26 Mart genel seçimleriyle başlayan ve bugüne kadar aralıksız devam eden koalisyon hükümeti kurma görüşmeleri nihayet Yuliya Timoşenko Bloku, Bizim Ukrayna ve Ukrayna Sosyalist Partisi (USP) liderlerinin koalisyon anlaşmasını imzalamasıyla son buldu.

BİŞKEK – Kırgızistan’daki ‘Medeniyetler Diyaloğu ve Birlikte Yaşama’ toplantısında medya ön plana çıktı

Diyalog Avrasya (DA) Platformu’nun Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te düzenlediği “Medeniyetler Diyalogu ve Birlikte Yaşama” toplantısında ele alınan konularda medya ön plana çıktı. Hyatt Oteli’nde dün başlayan toplantı bugün Isık Göl Otel’de yapılan oturumlarla sona erdi. Türkiye Orta Asya Rusya ve diğer bölge ülkelerinden toplantıya katılan akademisyenler, gazeteciler, bilim adamları birlikte yaşamanın ve diyalogun önemini vurguladı.