Dünyada öne çıkanlar

Saat 18:00 itibariyle dünya gündeminde öne çıkanlar.

ANKARA – Gül, Türkiye’nin özgün mesajlarını iletmek üzere yarın Tahran’a gidiyor

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, İran’ın nükleer programı ile ilgili kriz konusunda temaslarda bulunmak üzere yarın Tahran’a gidiyor. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere göre, yarın akşam üzeri İran’a gidecek olan Gül, bir gün sonra başlayacağı temaslarında Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Ali Laricani ve eski Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani ile görüşmelerde bulunacak

LONDRA – Merkez Bankası Başkanı Yılmaz yabancı yatırımcılara bir araya geldi

Merkez Bankası (MB) Başkanı Durmuş Yılmaz, Türk Bankacılar Birliği ile Merkez Bankası’nın ortak düzenlediği konferansa katılmak üzere geldiği Londra’da, konferans öncesi yabancı yatırımcılarla biraraya geldi.

LONDRA – İngiliz muhalefet lideri: “Irak’ı işgal zor ama doğru bir karar”

İngiltere’de muhalefette bulunan Muhafazakar Partisi’nin lideri David Cameron, Irak’ı işgal kararını doğru bulduğunu söyledi.

KETTA : Pakistan’da El Kaide ile bağlantılı oldukları iddia edilen 4 Türk yakalandı

Pakistan güvenlik birimlerinin, Afganistan sınırı yakınında yaptıkları rutin aramada bir otobüsteki El Kaide bağlantılı olduğu iddia edilen 4 Türk ile 1 Afgan’ı yakaladıkları bildirildi. Ketta’daki bazı evlere ve bir okula baskınlar düzenleyen güvenlik güçleri 15 Afgan’ı daha gözaltına aldı.

MIAMI – Chicago’ya saldırı hazırlığında oldukları iddia edilen 7 kişi gözaltına alındı

FBI, Chicago kentinde bulunan Sears Kulelerine saldırı hazırlığında oldukları iddia edilen yedi kişinin Miami’de yakalandığını duyurdu. Yakalanan kişilerin FBI’ın Miami merkezine de saldırmayı planladığı öne sürüldü.