Dünyada öne çıkanlar

Saat 18:30 itibariyle dünya gündeminde öne çıkanlar derlenmiş haliyle...

GAZZE – Filistinliler, kaçırdıkları asker karşılığında bin tutuklunun serbest bırakılmasını istiyor

Gazze Şeridi’nde Pazar günü 19 yaşındaki bir İsrail askerini kaçıran Filistinli gruplar, İsrail’in bölgede başlattığı operasyonu durdurması ve bin tutukluyu serbest bırakmasını istedi. İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Regev, “Başbakan Ehud Olmert, bu konuda pazarlık yapılmayacağını bir kez daha vurguladı. (Kaçırılan asker) Şalit serbest bırakılır, ya da serbest bırakılmasını sağlamak için gerekeni yaparız” sözleriyle bu talebi reddetti. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail’le Gazze Şeridi’nde kaçırılan askerle ilgili yaşadıkları krizi çözmeye yönelik çabaların sonuç vermediğini söyledi.

BAĞDAT – Bağdat’taki bir pazar yerinde bombalı saldırı: 66 ölü

Irak’ın başkenti Bağdat’ın doğusundaki Şii mahallesinde kalabalık bir pazar yerinde düzenlenen saldırıda 66 kişi öldü, 80’den fazlası da yaralandı. Son üç ayın en kanlı saldırısı Şiilerin dini liderlerinden Mukteda Sadr’a bağlı Mehdi Ordusu milislerinin kontrolü altındaki bölgede gerçekleştirildi. Irak parlamentosu Sünni milletvekili Taysir Meşhedani, 7 korumasıyla birlikte başkent Bağdat’ta kimliği belirsiz silahlı kişiler tarafınan kaçırıldı. ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Irak’taki El Kaide örgütünün üst düzey yetkilisi Ebu Eyyub El Masri ile ilgili bilgi sağlayanlara 5 milyon dolara kadar ödül verilmesi teklifini onayladı.

KAHİRE – ABD Adalet Bakanı : “Guantanamo ile demokrasiyi dünyaya yayma misyonumuz arasında çelişki yok”

ABD Adalet Bakanı Alberto R. Gonzales, kapatılması için uluslararası çağrıların yapıldığı Guantanamo üssü ile demokrasiyi dünyaya yayma misyonları arasında herhangi bir çelişki bulunmadığını savundu.

MOSKOVA – Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan doğal gaz krizi üç ay ertelendi

Rusya ile Ukrayna doğal gaz zammını üç ay sonra konuşmak üzere anlaştılar. Ukrayna 3 ay daha Rusya’dan doğalgazın bin metreküpünü 95 dolardan alacak.

İSLAMABAD – Müşerref’i ağlatan Türk kızına en değerli “Devlet Madalyası” verildi

Pakistan’da geçen yıl 8 Ekim’de meydana gelen depremden sonra başlatılan yardım kampanyasına bileziğinin gönderen Türk kızı Ervan Yalçın (7), Pakistan Milli Meclisi tarafından Sitar-e Esar (Fedakarlık) Madalyası ile ödüllendirildi. Pakistan’ın en değerli madalyası olarak bilinen Sitar-e Esar’ı Yalçın’a bizzat Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref tarafından takıldı. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlenen tören sırasında Müşerref’in gözyaşlarını tutamadığı görüldü. Meclis madalyanın takdimi için özel bir kanun da çıkardı.