Dünyada öne çıkanlar

Saat 14:30 itibariyle dünya gündeminde öne çıkanlar şunlar:

PARİS – İran Ulusal Direniş Konseyi, Kürtlere otonomi vaad etti

Sürgündeki İran Ulusal Direniş Konseyi Başkanı Meryem Rajavi, rejimin değişmesi durumunda İran’da yaşayan Kürtlere otonomi vereceklerini duyurdu. Rajavi, İran Ulusal Direniş Konseyi’nin Paris’te dün gece Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlediği, Avrupa ülkelerinden 40 bine yakın muhalif İranlının katıldığı buluşmada yaptığı konuşmada İran’daki etnik azınlıkların maruz kaldığı baskıları kaldıracaklarını belirterek, “Yarının İran’ında Kürt halkına otonomi hakkı tanınacaktır” dedi.

KAHİRE : Dışişleri Bakanı Gül: “Türkiye, Ortadoğu’da barışın tesisi için elinden geleni yapmaya devam edecek”

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Ortadoğu’da son dönemde tansiyonun yükseldiğini dikkat çekerek, hem İsrail’in hem de Filistin’in barış için daha fazla çaba sarf etmesi gerektiğini söyledi. Son günlerde Ortadoğu’da yaşanan gelişmeleri Mısır’ın Al Ahram gazetesine değerlendiren Abdullah Gül, Türkiye’nin bölgedeki sorunların barışçıl yollarla çözümünden yana olduğunu belirtti. Gül, “Türkiye, Ortadoğu’da barışın tesisi için elinden geleni yapmaya devam edecek” dedi.

GAZZE : İsrail, Başbakan Heniyye’nin ofisi ve Hamas kurumlarını vurdu: 1 ölü

Gazze’deki ‘Yaz Yağmurları’ operasyonu bugün İsrail’in Filistin Başbakanı İsmail Heniyye’nin ofisi ve bölgenin kuzeyindeki bazı hedefleri vurmasıyla devam etti. İsrail helikopterleri Heniyye’nin ofisine iki füze fırlatırken, alev alev yanan ofiste kimsenin bulunmaması can kaybını önledi. İsrail, ayrıca Gazze’deki bir okulu ve bölgenin kuzeyindeki Hamas kurumlarını vurdu. Saldırılarda bir Hamas üyesi ölürken, biri de yaralandı.

BAĞDAT – Irak Uzlaşma Cephesi, Sünni vekil serbest bırakılana kadar meclisi boykot edecek

Irak parlamentosundaki en büyük Sünni blok olan Uzlaşme Cephesi, dün kaçırılan kadın milletvekili Taysir El Meşhedani bırakılana kadar meclis çalışmalarını boykot etme kararı aldı. Irak’ta bugün de iki milletvekili saldırıya uğradı. Sadr yanlısı milletveki Lika El Yasin kaçırılma girişiminden, İyad Allavi grubundan İyad Cemaleddin ise aracına düzenlenen bombalı saldırıdan yara almadan kurtuldu.