Dünyada öne çıkanlar

Saat 14:30 itibariyle dünya gündeminde öne çıkanlar şunlar:

HELSİNKİ – Barroso: “Kıbrıs sorunun çözümü Türkiye’nin müzakere sürecini rahatlatır”

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Türkiye’nin müzakere süreci ile Kıbrıs sorununun ayrı konular olduğunu ancak adadaki sorunun çözümünün müzakere sürecini rahatlatacağını söyledi. Bu arada, AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, AB dönem başkanlığı görevini devralan Finlandiya’nın KKTC’ye karşı uygulanan izolasyonları sonlandırmak için harekete geçmesini ve Kıbrıs nedeniyle çıkabilecek bir sorunu engellemesini istedi.

HELSİNKİ – Rehn, Finlandiya’nın KKTC’ye yönelik izolasyonları kaldırması için harekete geçmesini istedi

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, AB dönem başkanlığı görevini devralan Finlandiya’nın KKTC’ye karşı uygulanan izolasyonları sonlandırmak için harekete geçmesini ve Kıbrıs nedeniyle çıkabilecek bir sorunu engellemesini istedi.

LEFKOŞA – Talat ile Papadopulos ilk kez bir araya geldi

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Rum kesimi lideri Tasos Papadopulos, göreve geldiklerinden buyana ilk kez bir araya geldi. Buluşma Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Özel Temsilcisi Michael Möller’in ara bölgede bulunan konutunda yapıldı.

GAZZE – Filistinli gruplar, taleplerinin karşılanması için İsrail’e yarına kadar süre tanıdı

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, Halk Direniş Komiteleri ve İslam Ordusu adına yapılan açıklamada, “Düşman, insanî taleplerimizi kabul etmezse, bu meseleyi kapanmış olarak kabul edeceğiz” denildi. Taleplerinin karşılanması için İsrail’e yarın sabah 6’ya kadar mühlet veren gruplar, aksi takdirde bunun sonuçlarından İsrail’in sorumlu olacağını bildirdi.

ANKARA – Zebari Başbakan Erdoğan’dan yardım istedi

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan “kendilerine yardım ellerini uzatmalarını” istedi. Başbakan Erdoğan ise her zaman olduğu gibi bundan sonra da Irak halkının yanında olacaklarını söyledi.

ERBİL – Erbil’deki PÇDK bürosuna baskın düzenlendi – 7 kişi gözaltında

Terör örgütü PKK’nın Irak’taki uzantısı olarak bilinen Demokratik Çözüm Partisi’nin (PÇDK) Irak’ın kuzeyindeki Erbil kentindeki bürosuna dün akşam baskın düzenlendi.