Dünyada öne çıkanlar

Saat 18:10 itibariyle dünya gündeminde öne çıkanlar.

PEKİN – Kuzey Kore’nin füze denemesi Asya’yı ayağa kaldırdı

Kuzey Kore’nin biri kıtalararası olmak üzere 7 füze denemesi yapması Pasifik’te tansiyonu doruğa çıkartırken, Pyongyang yönetimine yakınlığıyla bilinen Pekin yönetimi söz konusu krizden ”çok ciddi endişe duyduğunu” açıkladı.

BERLİN – Almanya Cumhurbaşkanı Köhler: “AB, Türkiye ile tam üyelik müzakerelerinin askıya alınmasına müsaade etmemeli”

Almanya Cumhurbaşkanı Horst Köhler, Türkiye ile Avrupa Avrupa Birliği (AB) arasındaki tam üyelik müzakerelerinin sorgulanmaması konusunda uyarıda bulundu. Köhler AB’nin önümüzdeki dönem en önemli görevinin ise vatandaşlarıyla AB arasındaki çatlağı gidermek olduğunu söyledi.

KOPENHAG – Danimarka basınından “Kıbrıs’ta çözüm için Rumlara baskı” önerisi

Danimarka’da yayınlanan sol görüşlü Information gazetesinde Martin Selsö Sörensen imzasıyla yayınlanan ‘Sauna diplomasi’ başlıklı yorumda Finlandiya’nın dönem başkanlığının Türkiye için bir avantaj olduğunu belirtildi. Yazıda Kıbrıs sorunun çözümü için Rumlara baskı yapılması gerektiğine işaret edildi.

STRASBOURG – AB, İsrail’in saldırılarını durdurmasını istedi

Avrupa Birliği (AB) İsrailli askerin serbest bırakılmasını isterken İsrail’in de Gazze’ye yönelik saldırısını durdurmasını istedi. AB dönem başkanlığını devralan Finlandiya’nın Ticaret ve Kalkınma Bakanı Paula Lehtomaki, İsrail’in Filistinli bakanları ve vekilleri tutuklamasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

CKHOLM – İsveçliler, 2.1 milyar SMS gönderdi

İsveç Ulaştırma ve İletişim Analizi Enstitüsü, İsveçlilerin geçen yıl 2.1 milyar SMS gönderdiğini bildirdi.

CEZAYİR – Cezayir lideri Bouteflika, Fransa’dan yine “soykırım” özrü istedi

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülaziz Bouteflika, ülkesinin bağımsızlık bayramı dolayısıyla yaptığı konuşmada Fransa’nın sömürge sırasında ülkesinde işlediği soykırımdam dolayı özür dilemesi gerektiğini yineledi.

BAĞDAT – Sünni Uzlaşma Cephesi Başkanı Duleymi: “Yeni hükümetin barış planını destekliyoruz”

Irak’taki en büyük Sünni blok olma özelliği taşıyan Uzlaşma Cephesi’nin Başkanı Adnan Duleymi, El Kaide’nin aksi yöndeki çağrılarına rağmen, Başbakan Nuri Maliki’nin ulusal uzlaşma planını desteklediklerini söyledi.

İSLAMABAD – Pakistan’daki hükümet karşıtları bir bir kayboluyor

Pakistan’da son dönemlerde politikacı, gazeteci ve siyasi yorumcuların kaybolması hükümeti zor duruma düşürdü. Muhalefet hükümeti kayıpların bulunması konusunda ciddiyetsiz davranmakla suçluyor. Kayıpların genelini farklı eyaletlerde bulunan siyasetçiler, “teröre yardım etmekle suçlanan” işadamları, siyasi yorumcu ve gazetecilerin oluşturması durumun vahametini arttırdı.