Dünyada öne çıkanlar

Saat 18:00 itibariyle dünya gündeminde öne çıkanlar.

BRÜKSEL – İran ile AB görüşmesinden bir sonuç çıkmadı

İran ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki Tahran’ın nükleer programını durdurmasına yönelik yapılan görüşmeden bir sonuç çıkmadı

BRÜKSEL – AB, Filistin’e yardım etmeye tekrar başladı

Avrupa Birliği (AB) Hamas’ın seçimlerin ardından iktidara gelmesi ile Filistin’e kestiği yardımlara tekrar başladı. Brüksel, terör örgütü listesinde bulunan Hamas’ı bypass eden bir yolla Filistin’deki hastanelere yardım edecek. Bu arada, Gazze’ye insanî yardım taşıyan kamyonların Erez sınır kapısından geçmesine kısa bir süre için izin verildi.

BAĞDAT – Irak’ta bugün düzenlenen saldırılarda 62 kişi hayatını kaybetti

Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’in insanlığa karşı işlediği suçlardan yargılandığı dava 24 Temmuz’a ertelenirken, ülkede bugün düzenlenen saldırılarda en az 62 kişi hayatını kaybetti.

KABİL : ABD Savunma Bakanı Rumsfeld: “Taliban’ı bozguna uğratacağız”

ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Afgansitan sınırları dışında hareket kabiliyetlerinin sürmesine rağmen Taliban güçlerini bozguna uğratacaklarını söyledi. Afganistan’ın başkenti Kabil’de Devlet Başkanı Hamid Karzai ile ortak basın toplantısı düzenleyen Rumsfeld, “Militanlar, Afganistan gibi bir ülkenin başarılı bir demokrasiye sahip olmasını istemiyorlar, ama başaramayacaklar” dedi

LEFKOŞA : Üçlü görüşmenin sonrasını değerlendiren KKTC Başbakanı Soyer: “BM çözümün adresidir”

Kıbrıs’ta Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı İbrahim Gambari öncülüğünde geçen hafta başlatılan yeni gerişimin geri dönüşleri geliyor. Yeni insiyatifi değerlendiren KKTC Başbakan Ferdi Sabit Soyer, Kıbrıs Türk halkının çözüm istediğini yeniden vurguladı.

ROMA – Alman Papa, İtalya’yı desteklemiş

Katoliklerin ruhani lideri Alman Papa 16. Benediktus, Dünya Kupası sırasında İtalya’ya destek verdiğini söyledi. Kupa sırasında kimi desteklediğine yönelik bir soruya Papa, “Tabii ki İtalya. Burada uzun zamandır yaşıyorum. İtalya’yı ve İtalyanları seviyorum.” dedi.