Dünyada öne çıkanlar

Saat 14:30 itibariyle dünya gündeminde öne çıkanlar

LEFKOŞA – Erdoğan ile Ahmedinejad, Ortadoğu krizini ve PKK’yı konuştu

Başbakan Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad’la telefonda görüştü. Erdoğan ve Ahmedinejad İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) ’nün bu süreçte daha aktif olması konusunda görüş birliğine vardı. Ortadoğu’daki şiddetin durdurulması ve ateşkesin sağlanması için Suriye ve İran’ın katkılarına ihtiyaç duyulduğunu belirten Erdoğan İran’dan “bu yangını söndürmesini” istedi.

WASHINGTON : ABD İsrail’e “destek kuvvet” gönderiyor

Amerikan Kongresi, İsrail’in Lübnan saldırılarının artarak devam ettiği şu günlerde İsrail’e destek için Ortadoğu’ya bir delegasyon gönderme kararı aldı.

TEL AVİV – İsrailli komutan: “Önümüzdeki günlerde Lübnan’daki kara harekatının genişlemesi muhtemel”

İsrail basınında dün çıkan “kara birliklerinin güney Lübnan’da operasyon yaptıkları” haberlerinin ardından Maariv gazetesi bugünkü baskısında çok sayıda yedek birliği orduya çağıran İsrail’in Lübnan içinde kapsamlı bir kara harekatına hazırlandığını yazdı

GAZZE – İsrail’in vurduğu evde aynı aileden 4 kişi öldü

İsrail tanklarının Gazze kentine yönelik saldırısında bir Hamas üyesi ile birlikte annesi ve 2 kardeşi hayatını kaybetti.

MOSKOVA – Saakaşvili BDT zirvesine katılmıyor

Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) zirvesine katılmak üzere Moskova’ya geleceği açıklanan Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Putin’le ikili görüşmesinin kabul edilmemesi üzerine BDT zirvesine katılmama kararı aldı. Diğer BDT liderleri iki günlük gayriresmi zirve için Moskova’ya geldiler.