Dünyanın en uzun telferik hattı Bursa’ya yapılıyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa ile Uludağ oteller bölgesi arasında ulaşımı sağlayacak

Sistem 45 milyon Euro’ya mal olacak ve Bursa ile Uludağ arası sadece 22 dakikaya inecek.
Projeyi 65 ülkede tam 13 bin 600 teleferik sistemi kuran ve sektörde 2 bin 100 çalışanıyla dünya devi olan Avusturyalı Doppelmayr firması üstlenirken teleferik hattının 2 yıl içerisinde tamamlanması planlanıyor. Teleferik hattıyla yılda 1 milyon yolcunun Uludağ’a taşınması planlanıyor.

Bursa ile Uludağ arasındaki ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla 1963 yılında İsviçre teknolojisiyle kurulan mevcut Teferrüç-Sarıalan teleferik hattı baştan sona yenileniyor. Büyükşehir belediyesi, mevcut hattı oteller bölgesine çıkartmak için kolları sıvadı. Geçtiğimiz günlerde yapılan ihalenin ardından bugün Çelik Palas Otel’de projeyi üstlenen Avusturyalı firma Doppelmayr Seilbahnen Yönetim KUrulu Başkanı Michael Doppelmayr ve NSM İnternational Grroup A.Ş. Başkanı Richard Reinbacher ile Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin protokolü törenle imzaladı. Teleferiğin Bursa’nın simgesi haline gelmesine rağmen mevcut hattın eskidiğini anlatan Başkan Şahin; “Tüm inancımızla bu projeyi gündeme getirdik. Şehrimizin imajı ve turizm potansiyeli açısından büyük bir önem taşıyan teleferik hattını modernize ederek oteller bölgesine kadar uzatmaya kararlıydık. Günümüz teknolojisiyle inşaa edilecek yeni teleferik hattımız 8.5 kilometre uzunluğunda dünyanın en uzun teleferik projesi olacak. Yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirilecek proje 2 yıl içinde sonuçlanacak. Projenin A ve B: etapları bittiğinde belediyemiz ayda 40 bin YTL para kazanacak. Projeyle Bursa Uludağ arası 22 dakikaya inecek ve hızlı feribotun devreye grimesiyle İstanbul’dan çıkan kişi sadece 2 buçuk saatte Uludağ’a gelebilecek. Sistemde sürekli döner halde normal ve VİP olmak üzere toplam 185 kabini olacak ve böylelikle vatandaşlarımız sıra ve kuyruk beklemeyecek. Normal kabinler 8 kişilik, VİP kabinler ise 4’er kişilik 10 adet olacaktır. Bursa’da değişim ve gelişim sürecektir” dedi.

Doppelmayr Yönetim Kurulu Başkanı Michael Doppelmayr ise, firmasının projeyi tamamlayacağından kimsenin şüphesi olmaması gerektiğini belirterek; “Dünyada 65 ülkede tam 13 bin 600 teleferik sistemi kurduk. Toplam 2 bin 100 çalışanımız var. Sektörde dünya pazarının yüzde 60’ını temsil ediyoruz. 30 ülkede merkezimiz var. Öncelikle bize güvendiğiniz ve dünyanın en uzun teleferik hattını bizi düşündüğünüz için teyekkür ederim” diye konuştu.

İhaleyi kazandıktan sonra taşeron Doppelmayr firmasına veren NSM International Group Yönetim Kurulu Başkanı Richard Reinbacher ise, projenin tamamlanmasıyla Bursa ve Türkiye’nin dünya genelinde meşalesi konumuna geleceğini kaydetti. Teleferik hattının tamamlanmasıyla turistlerin Uludağ’a daha çok rağbet göstereceğini anlatan Reinbacher; “Turistler artık Bursa ve Uludağ’ı daha çok benimyesecekler” dedi.