Dünyanın en uzun treni “dünyanın demir cevherini” taşıyor

Moritanya'da 3 kilometrelik uzunluğuyla dünyanın en uzun treninin oluşturan vagonlar, dünyanın demir cevheri taşıyor.

Moritanya’da 3 kilometrelik uzunluğuyla dünyanın en uzun treninin oluşturan vagonlar, dünyanın demir cevheri taşıyor. Ülkenin doğusunda Zuveyrat şehrinden yüklenen tonlarca demir madeni, 700 kilometrelik yolun ardından ekonomik başkent Nadibu’ya boşaltılıyor. Nadibu’da işlenen cevherler, hammadde olarak dış pazara ihraç ediliyor.
    Demirin Zuveyrat’tan Nadibu’ya yolculuğu ortalama 12 saat sürüyor. Bu yolculukta maceraperest kimi turistler cevher vagonlarının üzerinde Sahra’nın tadını çıkarıyor. Sadece bir tane olan yolcu vagonunda yer bulamayan yerli halk ise yük vagonlarının üzerinde seyahat ediyor.
    Koyunlarını, keçilerini vagonlara yükleyip pazara giden insanlar bile görmek mümkün. Tehlikeye aldırmadan yük vagonlarına binen insanlar ise, başka alternatiflerinin olmadığını söylüyor. Tren görevlileri de trenin kaza yapması durumunda felaket olacağını belirtiyor.
    Her biri 84 ton yük taşıyan, sayısı bazen 200’e kadar çıkan vagonları, 3 veya 4 tane dizel lokomotif çekiyor. Yılda 16 milyar demir cevheri taşıyan trenler günde 3 sefer yapıyor. Dünya’nın en uzun trenindeki tek yolcu vagonuna binmenin maliyeti ise yaklaşık 5 dolar. Yük vagonlarına binmek ise bedava. Bir milyon kilometrekare yüzölçümüne sahip olan Moritanya; demir,bakır, fosfat, altın madenleri yönünden zengin bir ülke konumunda.